To oficjalne: 13 emerytura będzie jeszcze wyższa! Kto na tym straci? Wypłaty nie będą jednakowe

13 emerytura 2022 to świadczenie, które wpłynie na konta seniorów już niedługo. Przewidywano, że waloryzacja wyniesie 4,89 proc. Okazuje się, że będzie jeszcze wyższa! GUS ogłosił, że seniorów czeka podwyżka. Ile wynosi 13 emerytura 2022 netto?

W 2022 roku ponownie zostanie wypłacona trzynasta emerytura. Niestety, seniorzy nie mogą liczyć również na ponowną wypłatę "czternastki". Pocieszające jest to, że "trzynastka" będzie wyższa niż w roku 2021. Ma na to wpływ waloryzacja rent i emerytur, która przewidywano że wyniesie 4,89 proc. Okazuje się, że wyniesie jeszcze więcej. Najnowsze dane przekazał Główny Urząd Statystyczny. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Schreiber o 13. emeryturze: Gdybyśmy obiecywali coś na grudzień, to byłaby tylko obietnica wyborcza

Ile wynosi 13 emerytura 2022? Jest równa najniższej emeryturze w kraju

Trzynasta emerytura jest wypłacana zależnie od najniższej emerytury w kraju. Te kwoty są identyczne, ale mogą zmieniać się wraz z waloryzacją. W 2021 roku "trzynastka" wynosiła 1250,88 zł (brutto). Przewidywano, że w związku z waloryzacją w 2022 roku wyniesie maksymalnie 1338 zł (brutto). Główny Urząd Statystyczny właśnie wykonał ostatnie obliczenia. Kwota będzie się różnić od prognozowanej.

GUS ogłosił ostateczny procent waloryzacji. 13 emerytura 2022 będzie wyższa

W styczniu 2022 roku założono, że waloryzacja rent i emerytur wyniesie 4,89 proc. W rzeczywistości wyniesie 5,7 proc. Takie informacje podał Główny Urząd Statystyczny. Biorąc pod uwagę te obliczenia, wiemy już, że emeryci otrzymają w 2022 roku "trzynastkę" równą 1 tys. 322 zł 18 gr (brutto). Niestety, nie każdy dostanie tyle samo. Ma z tym związek Nowy Polski Ład.

Nie każdy dostanie taką samą 13 emeryturę. Kto zyska na Nowym Ładzie?

Wyższa emerytura dotyczy wszystkich — ma na to wpływ waloryzacja rent i emerytur. Okazuje się jednak, że część seniorów otrzyma jeszcze wyższe świadczenia! Ma na to wpływ rozporządzenie Nowego Polskiego Ładu, a dokładniej ulga dla seniorów. Polski Ład wprowadził w 2022 roku kwotę wolną od podatku w wysokości 30 tys. zł rocznie. To oznacza, że wszyscy emeryci i renciści mający świadczenia do 2,5 tys. zł nie płacą PIT, a więc nie zapłacą też podatku od 13 emerytury. Wówczas świadczenie wzrośnie.

Więcej o: