Podwójna emerytura co miesiąc: kto może się starać? Przyznawana jest aż w trzech przypadkach

W Polsce bardzo często zdarza się, że emeryt pobiera minimalną emeryturę. Są też przypadki, że jest ona jeszcze niższa. Takie osoby z pewnością ucieszyłby fakt, że istnieje coś takiego jak podwójna emerytura. Wiemy, kto może się o nią starać.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielu Polaków skarży się na niskie emerytury wypłacane przez ZUS. Rosnąca wciąż w naszym kraju inflacja na pewno nie poprawia sytuacji seniorów. Dlatego emeryci zawczasu powinni zadbać o oszczędności na starsze lata, bądź postarać się o drugą emeryturę. Tak jest to możliwe i to nie w jeden sposób a w aż trzech.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Podwójna emerytura co miesiąc: kto może się starać?

Jeżeli chcemy otrzymywać podwójną emeryturę, ważne jest, aby tak jak w przypadku pojedynczej emeryturze osiągnąć określony wiek. Wiek emerytalny  po raz ostatni zmieniono 1 października 2017 roku. Od tej pory wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Podwójna emerytura jest możliwa aż w trzech przypadkach. I mogą się o nią starać osoby, które:

  • pracowały w służbach mundurowych
  • pracowały w Polsce i za granicą
  • opłacały składki w ZUS i KRUS

Podwójna emerytura dla policjantów czy żołnierzy

Podwójne świadczenie emerytalne mogą pobierać w niektórych sytuacjach m.in. żołnierze zawodowi czy policjanci. Otrzymują oni po osiągnięciu wieku emerytalnego emeryturę mundurową i cywilną. Jest to spowodowane przez brak możliwości ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Są to jednak marginalne sytuacje. Emerytury są wypłacane osobno, przez ZER MSWiA i ZUS. Dzieje się tak dlatego, że wypłacanie dwóch emerytur z jednego źródła jest w Polsce niemożliwe.

Dodatkowa emerytura co miesiąc. Szanse na nią mają osoby, które pracowały poza granicami Polski

Jeżeli jesteś seniorem i pracowałeś w Polsce i innym kraju UE, bądź takim, z którym Polska zawarła odpowiednie umowy, jest szansa, że otrzymasz podwójną emeryturę. W obydwu państwach należy spełnić odpowiednie warunki emerytalne, ponieważ mogą się one znacząco różnić. A także złożyć odpowiednie wnioski. Dla przykładu w Niemczech należy najpierw przez co najmniej 60 miesięcy (5 lat) opłacać składki.

Rolnicy opłacający składki ZUS i KRUS mogą liczyć na podwójne świadczenie

Kolejna możliwość otrzymywania dwóch świadczeń emerytalnych dotyczy rolników, którzy płacili składki do ZUS-u i KRUS-u. Sytuacja ta dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, które podlegały zarówno ubezpieczeniu rolników przez co najmniej 25 lat, jak i powszechnemu systemowi emerytalnemu.

Więcej o: