Polski Ład wpłynie na zwrot za dojazdy do pracy 2022. Uważaj, aby nie ponieść dodatkowych kosztów

W związku z obowiązkiem ponownego rozliczenia PIT, przypominamy o tym, że istnieje zwrot za dojazdy do pracy 2022. Ulga na paliwo jest możliwa, ale nie dla wszystkich. Należy spełnić warunki i uważać, aby nie ponieść dodatkowych kosztów. Jakie zmiany w tym temacie wprowadził Polski Ład? Wiemy, kto zyska najwięcej.

Nie jest tajemnicą od lat, że w rozliczeniu PIT uwzględnia się tzw. pracownicze koszty uzyskania przychodów. To potocznie mówiąc odliczanie paliwa, ale pieniądze przysługują nie tylko osobom, które jeżdżą autem. Odliczenie kosztów dotyczy pracowników chodzących pieszo, czy jeżdżących autobusem. Wynika to z ustawy PIT, która dotyczy wszystkich pracowników. Kwoty nie są duże, wynoszą około 100 - 250 złotych miesięcznie, co daje około 3000 rocznie. W 2022 roku Polski Ład wprowadził niewielkie zmiany. Na czym polegają i kto na nich zyska?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polski Ład. Na jakie pułapki trzeba uważać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Zwrot podatku za dojazd do pracy 2022. Ta ulga na paliwo nie ulegnie zmianie

Jeśli twoje zatrudnienie podlega pod kodeks pracy, czyli jesteś osobą zatrudnioną na umowie o pracę, to nie musisz składać wniosku, aby twój pracodawca uwzględnił przy comiesięcznej wypłacie twój dojazd do pracy. Odejmuje on te opłaty od przychodów, w konsekwencji pomniejszając dochód, od którego oblicza zaliczkę na podatek. Informacje są uwzględniane w formularzu PIT, którego złożenie jest obowiązkiem.

Katarzyna Dowbor Katarzyna Dowbor pokazała córkę. "Normalnie identiko!"

Czy odliczanie dojazdu do pracy pit 2022 oznacza, że otrzymasz dodatkowe pieniądze?

Niestety, nie zawsze odliczanie dojazdu do pracy uwzględnione w PIT równa się temu, że pracownik na tym zyska.  Zwrot podatku możliwy jest w bardzo niewielu przypadkach, a maksymalnie pracownik może liczyć tylko ok. 100 zł rocznie. Są także sytuacje, kiedy pracownik musi jeszcze dopłacić.

Wybielanie zębów domowym sposobem Wybielanie zębów w domu: za 2 zł uzyskasz efekt jak w salonie

Ulga na dojazdy do pracy 2022, a Nowy Polski Ład. Co się zmieniło?

Osoby, które są zatrudnione w dwóch miejscach otrzymają większy zwrot. Wówczas rocznie maksymalna wysokość kosztów to nie 3000 zł, a 4500 zł. Niestety, jeśli obaj pracodawcy odliczają miesięcznie 250 zł od przychodu, co daje około 6000 zł na rok, wtedy pracownik musi dopłacić nawet kilkusetzłotowy podatek.

Polski Ład wprowadził zmianę, która działa na korzyść pracownika. Od 2022 r. można wcześniej złożyć u pracodawcy wniosek na piśmie o pobór zaliczek bez stosowania miesięcznych kosztów uzyskania przychodów. Wtedy dodatkowe opłaty nie będą konieczne.

Zwrot kosztów dojazdu do pracy samochodem prywatnym 2022, lub zwrot za bilety

Osoby, które nie są zatrudnione na umowie o pracę, lub ich pracodawca nie uwzględnia dojazdów do pracy w zeznaniu podatkowym, muszą wykazać ile wynoszą ich opłaty na transport. Tutaj liczy się odległość. Taki zwrot mogą dostać przede wszystkim osoby, które pracują w miejscowości innej, niż ta którą zamieszkują. Osoby mieszkające i pracujące w tej samej miejscowości w skali roku mogą odliczyć maksymalnie 3000 zł. Natomiast pracownicy, którzy do zakładu muszą dojeżdżać do innej miejscowości, mogą liczyć na zwrot w wysokości 3600 zł rocznie. Wystarczy złożenie u pracodawcy oświadczenia na cele stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu, oraz nie pobierać dodatku za rozłąkę. 

Więcej o: