Ulgi dla seniorów 2022. Kto skorzysta najwięcej? Niektórzy aż 2 244 zł

W założeniach Nowego Ładu, który ma wpłynąć pozytywnie na zarobki Polaków, nie pominięto seniorów. Z myślą o tej części społeczeństwa stworzona została ulga dla pracującego emeryta czy emerytura bez podatku. Wyjaśnimy dziś, kto na zmianach skorzysta najwięcej.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Na największy zysk związany z wprowadzeniem Nowego Ładu powinny liczyć dwie grupy seniorów. Pierwsza to ci pobierający najniższe świadczenia a drudzy, to seniorzy, którzy pomimo możliwości pobierania już emerytury nadal pracują. Nowe ulgi podatkowe zostaną odczute właśnie przez nich.

Zobacz wideo PIT ZA 2019. Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Pit 0 dla seniora: kogo dotyczy ta ulga?

Polski Ład chce zachęcić do kontynuacji pracy przez seniorów. Wszyscy ci, którzy pomimo nabycia uprawnień do emerytury czasowo zrezygnują z jej pobierania i pozostaną aktywni zawodowo, będą mogli skorzystać z PIT-0 dla seniora. Na czym on polega? Seniorzy nie będą płacić podatku od przychodów z pracy na etacie, zleceniu lub działalności gospodarczej aż do kwoty 85 528 zł rocznie.

Ale to nie wszystko. Pracujący seniorzy, niepobierający emerytury i rozliczający się według skali podatkowej, będą płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków. Dzieje się tak dlatego, że do kwoty 85 528 zł dodać można nową kwotę wolną od podatku, która wynosi 30 tys. zł.

Dla kogo ulga dla pracujących seniorów? Jest kilka warunków

Ulga dla pracujących seniorów przysługuje osobom, które spełnią następujące warunki:

  • osiągnęły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn)
  • pozostają w zatrudnieniu
  • nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej

Dzięki reformie podatkowej Polskiego Ładu aktywni zawodowo emeryci zaoszczędzą w przyszłym roku kwotę rzędu co najmniej 800 mln zł podatku.

Emerytura bez podatku: kto skorzysta najwięcej?

Zmiany wprowadzone przez Polski Ład zakładają, że od emerytury i renty sięgającej do 2,5 tys. zł nie będzie odprowadzany podatek. W związku z tym świadczenie zostanie powiększone o kwotę podatku. Emeryci, którzy otrzymują wyższe świadczenia, zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł. ZUS wylicza, że osoby z emeryturą bądź rentą wynoszącą 2,5 tys. zł do tej pory otrzymywały netto, czyli na rękę 2090 zł. Dzięki Polskiemu Ładowi otrzymają 2 275 zł. Miesięcznie zyskają więc 185 zł, a w skali roku aż 2 244 zł.

Więcej o: