Wiemy, o ile wzrosną emerytury od marca 2022. Waloryzacja to niejedyna wiadomość, która ucieszy seniorów

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji podał ostateczny wskaźnik waloryzacji emerytur 2022. Okazuje się, że rekordowy wzrost świadczeń to niejedyna niespodzianka, jaką dla seniorów przygotowali rządzący.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

W piątek 11 lutego odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, który podał informację, jak od marca 2022 będą kształtowały się emerytury seniorów. Pojawiające się w ostatnich czasach scenariusze dotyczące prognozowanego wskaźnika były zatem słuszne. Premier zaskoczył jednak zebranych jeszcze jedną informacją, która dla emerytów będzie oznaczała dodatkowy zastrzyk gotówki. 

Rewaloryzacja emerytur 2022. Mamy do czynienia z rekordowym wskaźnikiem 

To właśnie szalejąca inflacja wpłynęła w dużej mierze na tegoroczny wskaźnik waloryzacji rent i emerytur. Choć w projekcie budżetu na 2022 rok pojawił się zapis o wzroście świadczeń zaledwie 4,89 procent. Ostateczne będzie to jednak 7 procent, o czym poinformował na konferencji premier Morawiecki. Choć jest to zdecydowanie jeden z najwyższych wskaźników od lat, to według niektórych ekspertów nie wpłynie on realnie na poprawę świadczeń seniorów.

Emerytury od marca 2022 - tabela. Jak waloryzacja rent i emerytur 2022 wpłynie na wysokość świadczeń?

Ogłoszony 7-procentowy wzrost świadczeń dla emerytów oznacza podwyżkę brutto od 87,56 zł do 280 zł. Dla osób o najniższych świadczeniach w związku z panującą drożyzną może to nie być zatem odczuwalne. Wniosek o drugą waloryzację zapowiedział Donald Tusk w sytuacji, gdy inflacja przekroczy 10 proc. Na ten moment kolejne podwyżki nie są jednak przewidywane. Jak dokładnie będą wyglądały emerytury seniorów po uwzględnieniu waloryzacji, przedstawiamy w tabelce znajdującej się w galerii na początku artykułu. 

Czy będzie 14 emerytura 2022? Premier zaskoczył swoją zapowiedzią

Jeszcze miesiąc temu minister Marlena Maląg w odpowiedzi na zapytania dotyczące czternastek w 2022 roku zapewniała, że było to świadczenie jednorazowe. Okazuje się jednak, że rząd zmienił zdanie. Na konferencji premier Morawiecki poinformował, że 14 emerytura zostanie w tym roku ponownie wypłacona. Nie padły jeszcze konkretne daty, jednak według zapowiedzi wypłaty środków można się spodziewać jesienią lub późnym latem. 

Więcej o: