Premier ogłosił, ile wyniesie waloryzacja emerytur i rent 2022! Ta informacja zaskakuje

Waloryzacja emerytur i rent 2022 wciąż była jedną wielką niewiadomą. Jednak Premier Mateusz Morawiecki ogłosił na konferencji prasowej dokładny wskaźnik waloryzacji, która będzie miała miejsce 1 marca.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeszcze niedawno seniorzy mogli jedynie domyślać się, ile wyniesie waloryzacja rent i emerytur. Ze wskaźników udostępnionych w ostatnim czasie przez GUS można było wyliczyć, że wyniesie ona jedynie 5,7%. Tak się jednak nie stanie. Premier na piątkowej konferencji ogłosił wskaźnik waloryzacji na 2022 rok.

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Jaka waloryzacja emerytur w 2022? Premier ogłosił ile wyniesie waloryzacja

Na piątkowej konferencji prasowej szef rządu Mateusz Morawiecki ogłosił, ile wyniesie waloryzacja emerytur i rent w 2022 roku:

Świadczenia emerytalne wzrosną od 1 marca o 7 proc. To jest wzrost bezprecedensowy, ponieważ do tego dodajemy jeszcze trzynastą emeryturę i kolejnych kilka procent czternastej emerytury w drugiej połowie roku.

Waloryzacja emerytur 2022 tabela netto. Wiemy ile wyniosą podwyżki

Emerytury i renty w 2022 roku wzrosną o 7 proc. Oznacza to, że wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2022 r. wyniesie 107 proc. Na Twitterze Kancelarii Premiera możemy przeczytać, że najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, rodzinna i socjalna wyniesie po waloryzacji 1338,44 zł, średnia emerytura 2868,70 zł. Natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy będzie wynosiła 1003,83 zł

Emerytury 2022: waloryzacja Minister pracy i rodziny sygnalizowała ten wskaźnik już wcześniej

W nowym budżecie prognozowany wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur planowany był na poziomie 4,89 proc. Jak się okazuje, waloryzacja będzie jednak wyższa, niż on zakłada. Wciąż rosnąca inflacja sprawiła, że emeryci dostaną najwyższe podwyżki od 13 lat. Ogłoszony przez premiera wskaźnik sygnalizowała już wcześniej w programie Newsroom WP Minister pracy i rodziny Marlena Malag:

Od 6 lat dbamy o to, aby waloryzacja rent i emerytur była godna. W tym roku planujemy waloryzację procentową. Szacujemy, że będzie ona na pewno na poziomie co najmniej 7 proc.
Więcej o: