Zwrot podatku za paliwo i bilety: zyskać możesz 300 zł miesięcznie! Wiemy kto może skorzystać

Już lada moment zaczniemy składać swoje zeznania podatkowe. Jeżeli dojeżdżasz do pracy, masz szanse na odliczenie ponoszonych kosztów od dochodu. Co ciekawe nie liczy się tylko paliwo, ale również bilety np. komunikacji miejskiej. Jak zyskać nawet 300 zł miesięcznie? Wyjaśniamy.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zgodnie z ustawą o PIT podatnicy mogą skorzystać z wielu odliczeń podatkowych. Wśród najpopularniejszych można wymienić ulgę na dzieci, ulga na internet, ulga rehabilitacyjna czy właśnie ulga na paliwo. Wyjaśniamy dziś, kto może skorzystać z tej ostatniej.

Zobacz wideo Ile opozycja jest w stanie wybaczyć Jarosławowi Gowinowi?

Zwrot podatku za paliwo i bilety: kto może skorzystać?

Wszystkie osoby zatrudniona na umowę o prace mogą odliczyć od opodatkowanej kwoty pracownicze koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu podatek do zapłacenia będzie niższy. Warto wiedzieć, że koszty te można odliczyć niezależnie czy nasze miejsce pracy znajduje się w miejscowości, w której mieszkamy, czy nie. Pracownik starający się o zwrot musi spełniać te warunki:

  • podatnik nie pobiera dodatku za rozłąkę
  • złożenie u pracodawcy oświadczenia na cele stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu
  • zatrudnienie w zakładzie jest na podstawie umowy o pracę

Ulga na dojazd do pracy 2022: ile wynosi?

Osoby dojeżdżające do pracy w miejscowości, w której pracują, mają prawo do pomniejszenia przychodów uzyskanych z pracy o 250 zł miesięcznie, czyli maksymalnie 3000 zł za cały rok podatkowy. Pracownik dojeżdżający z innej miejscowości  może odliczyć większą kwotę. Korzysta on z prawa do odliczenia kosztów w wysokości 300 zł miesięcznie, ale nie więcej niż 3600 zł za rok.

Zwrot kosztów dojazdu do pracy 2022. Zyskają także ci jeżdżący komunikacją miejską

Ulga podatkowa na dojazdy do pracy przysługuje nie tylko osobom dojeżdżającym do pracy własnym samochodem. Jeżeli jeździsz komunikacja miejską, również możesz z niej skorzystać. Co ciekawe  kiedy wybieramy transport publiczny, jest możliwości uwzględnienia faktycznie poniesionych wydatków na dojazd do pracy. W takiej sytuacji niezbędne będzie jednak przedstawienia np. imiennego biletu.

Więcej o: