Dopłaty do ogrzewania 2022 to nie tylko dodatek osłonowy. Niedługo ruszy kolejna forma wsparcia

W związku ze wciąż rosnącymi rachunkami wielu Polaków zastanawia się, czy jest sposób na ich zmniejszenie. Jednym z nich jest dodatek osłonowy 2022, ale na tym nie koniec. Niedługo ruszy kolejna forma wsparcia. Nie będzie ono jednak dla wszystkich.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nie ma co ukrywać inflacja w naszym kraju szaleje już od jakiegoś czasu. Nic nie wskazuje na to, że sytuacja ma się szybko zmienić. Wciąż rosnące rachunki za ogrzewanie mocno napina już skromny domowy budżet wielu polaków. Mogą oni jednak skorzystać z kilku programów, aby zmniejszyć swoje rachunki.

Zobacz wideo Jak państwo może pomóc kredytobiorcom? Ekspertka: Nie idźmy w kierunku zamrażania WIBOR-u

Dodatek osłonowy wniosek: online również możesz go złożyć

Dodatek osłonowy ma na celu zapewnienie wsparcia dla Polaków przy opłacaniu części kosztów energii. Skupie się głównie na tych zagrożonych ubóstwem energetycznym. Przysługuje on gospodarstwu domowemu, którego miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1500 zł na osobę gospodarstwie wieloosobowym. Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek, ale także online. Jeżeli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, można liczyć na wsparcie w wysokości od 400 zł do nawet 1150 zł. Co ciekawe o dodatek wyższy o 100 zł do nawet 287 zł mogą ubiegać się rodziny ogrzewające gospodarstwa węglem.

Program Ciepłe Mieszkanie. Możliwy będzie zakup m.in. kotła gazowego

Już w drugim kwartale 2022 roku ruszy nowy program NFOŚiGW. "Ciepłe Mieszkanie" ma wspierać m.in. termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych.

Będzie to program przeznaczony dla zabudowy wielolokalowej. Program, którego nie należy łączyć z "Czystym Powietrzem", ale niosący te same zadania — dbanie o jakość powietrza; dbanie o to, żebyśmy palili dobrymi nośnikami energii, żebyśmy nie zanieczyszczali powietrza, żebyśmy mogli żyć w zdrowym środowisku.

Wyjaśniła wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.

W jego ramach możliwy będzie zakup m.in. kotła gazowego, zastosowanie ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła, instalacji centralnego ogrzewania, a nawet wymiana okien i drzwi. Dofinansowanie będzie wynosiło od 13 tys. zł do 26 tys. zł.

Program Moje Ciepło to kolejny pomysł na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie

Nowy program Moje Ciepło to wsparcie w zakupie pomp ciepła w nowo wybudowanych budynkach. Co ważne dofinansowanie z programu można otrzymać na pompy ciepła zainstalowane od 01.01.2021 r. A więc wsparcie otrzymają osoby, które zamontowały takie pompy przed uruchomieniem naboru wniosków, które ruszą w pierwszych miesiącach 2022 roku. Program Narodowego Funduszu potrwa kilka lat, a wnioski o dofinansowanie będzie można składać do końca 2026 roku.

Więcej o: