Ponieważ ceny prądu i gazu w 2022 roku drastycznie poszły w górę, Polacy szukają sposobów na jak najszybsze zmniejszenie opłat. Nic w tym dziwnego — jakość życia wielu rodzin uległa zmianie, w związku z pędzącą inflacją. W ramach tarczy antyinflacyjnej mogą ubiegać się m.in. o dodatek osłonowy. Rząd planuje wprowadzić także tzw. Program Moje Ciepło, który będzie formą dofinansowania do zakupu pomp ciepła w nowo wybudowanych budynkach. W drugim kwartale 2022 roku ruszy także Program Ciepłe Mieszkanie, będzie on wspierał np. termomodernizację. Oprócz wymienionych projektów jest jeszcze jedna szansa na zaoszczędzenie dużej sumy pieniędzy. Chodzi o ulgę termomodernizacyjną 2022. Na czym polega i kto może ją otrzymać?
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W rozliczeniu PIT możemy odliczyć wiele rzeczy i zaoszczędzić pieniądze. Rząd proponuje nowe rozwiązania, a jednym z nich jest właśnie ulga termomodernizacyjna. Polega ona na tym, że koszty, które ponieśliśmy w związku z instalacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego mogą zostać w znacznej części zwrócone. Termomodernizacja, to inaczej wszystkie działania, które mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w budynku, takie jak:
Ulgą termomodernizacyjną mogą być objęci wyłącznie właściciele lub współwłaściciele budynku jednorodzinnego, którzy opodatkowują swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ulga termomodernizacyjna nie należy się osobom, które nie posiadają aktu własności.
Podatnik może otrzymać zwrot za inwestycje, jeśli kwota odliczenia będzie niższa lub równa 53 000 zł. To maksymalna kwota, którą można otrzymać. Ta zasada obowiązuje niezależnie od liczby inwestycji i budynków, których podatnik jest właścicielem. W ramach ulgi termomodernizacyjnej odliczyć można zarówno materiały budowlane, jak i urządzenia.
Aby otrzymać ulgę, należy:
Tak, z ulgi termomodernizacyjnej można skorzystać, nawet jeśli podatnik otrzymał dotację z programu "Mój Prąd" lub ""Czyste powietrze". Co więcej, jeśli właścicieli domu, w którym doszło do inwestycji było dwóch — obie osoby mogą odliczyć koszty w ramach ulgi termomodernizacyjnej.