Ulga termomodernizacyjna 2022 pozwala zaoszczędzić aż 53 000 złotych! Podpowiadamy, jak ją otrzymać

Kolejna ulga, która może pomóc w walce z rosnącą inflacją to ulga termomodernizacyjna 2022. To nowy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Chodzi o duże kwoty, które wynoszą nawet 53 000 złotych. Podpowiadamy, jak otrzymać ulgę termomodernizacyjną i kto ma szansę na ten zastrzyk gotówki.

Ponieważ ceny prądu i gazu w 2022 roku drastycznie poszły w górę, Polacy szukają sposobów na jak najszybsze zmniejszenie opłat. Nic w tym dziwnego — jakość życia wielu rodzin uległa zmianie, w związku z pędzącą inflacją. W ramach tarczy antyinflacyjnej mogą ubiegać się m.in. o dodatek osłonowy. Rząd planuje wprowadzić także tzw. Program Moje Ciepło, który będzie formą dofinansowania do zakupu pomp ciepła w nowo wybudowanych budynkach. W drugim kwartale 2022 roku ruszy także Program Ciepłe Mieszkanie, będzie on wspierał np. termomodernizację. Oprócz wymienionych projektów jest jeszcze jedna szansa na zaoszczędzenie dużej sumy pieniędzy. Chodzi o ulgę termomodernizacyjną 2022. Na czym polega i kto może ją otrzymać?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polski Ład krok po kroku - wypełniamy najważniejsze dokumenty

Ulga termomodernizacyjna 2022 - czym jest? To kolejna rzecz, którą możesz odliczyć

W rozliczeniu PIT możemy odliczyć wiele rzeczy i zaoszczędzić pieniądze. Rząd proponuje nowe rozwiązania, a jednym z nich jest właśnie ulga termomodernizacyjna. Polega ona na tym, że koszty, które ponieśliśmy w związku z instalacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego mogą zostać w znacznej części zwrócone. Termomodernizacja, to inaczej wszystkie działania, które mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w budynku, takie jak:

  • Zmniejszenie energii służącej do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania domu,
  • Ograniczenie strat energii cieplnej w budynku,
  • Zmiana lub modernizacja źródeł energii.

Małgorzata Kożuchowska Małgorzata Kożuchowska zmieniła fryzurę. "Jesteś jak wino!"

Dla kogo jest ulga termomodernizacyjna i ile wynosi? Kwota może zaskoczyć

Ulgą termomodernizacyjną mogą być objęci wyłącznie właściciele lub współwłaściciele budynku jednorodzinnego, którzy opodatkowują swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ulga termomodernizacyjna nie należy się osobom, które nie posiadają aktu własności. 

Podatnik może otrzymać zwrot za inwestycje, jeśli kwota odliczenia będzie niższa lub równa 53 000 zł. To maksymalna kwota, którą można otrzymać. Ta zasada obowiązuje niezależnie od liczby inwestycji i budynków, których podatnik jest właścicielem. W ramach ulgi termomodernizacyjnej odliczyć można zarówno materiały budowlane, jak i urządzenia. 

Krótkie i piękne życzenia na walentynki. Twoja druga połówka zapamięta je na długo! Krótkie i piękne życzenia na walentynki. Zapadają w pamięć

Jak otrzymać ulgę termomodernizacyjną 2022? 

Aby otrzymać ulgę, należy:

  • rozpocząć przedsięwzięcie termomodernizacyjne
  • kupować tylko te towary, produkty lub usługi, których nabycie, zgodnie z wykazem można odliczyć od dochodu,
  • ukończyć przedsięwzięcie w ciągu 3 lat,
  • poczynione wydatki odliczać na bieżąco za każdy rok w deklaracji PIT.

Czy ulga termomodernizacyjna łączy się z dodatkami z innych programów?

Tak, z ulgi termomodernizacyjnej można skorzystać, nawet jeśli podatnik otrzymał dotację z programu "Mój Prąd" lub ""Czyste powietrze". Co więcej, jeśli właścicieli domu, w którym doszło do inwestycji było dwóch — obie osoby mogą odliczyć koszty w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Więcej o: