Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci. Nie każdy go otrzyma. "Uważam, że dodatek należy się wszystkim mamom"

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci to rodzinne świadczenie uzupełniające o nazwie MAMA 4+. Pieniądze z jego tytułu może pobierać określona grupa seniorów spełniająca wymagania. Wyjaśnimy dziś jakie one są i ile wynosi kwota tego dodatku.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polityka w naszym kraju mocno wspiera rodziny. Możemy zauważyć to na podstawie takich programów jak 500+ na każde dziecko, ulgi prorodzinnej czy nowego kapitału opiekuńczego. Istnieje jeszcze jeden, z którego skorzystać mogą mamy i ojcowie już dorosłych dzieci. Mowa tu o programie MAMA 4+.

Zobacz wideo „Ślub od pierwszego wejrzenia". Mama Łukasza pokazuje wózek wnuka

Małgorzata Kożuchowska Małgorzata Kożuchowska zmieniła fryzurę. "Jesteś jak wino!"

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci: kto może ja otrzymać?

O świadczenie to będą mogły ubiegać się osoby, które nie posiadają niezbędnych środków do życia, a dodatkowo osiągnęły już wiek emerytalny. W przypadku kobiet jest to 60 lat, u mężczyzn 65 lat. Dodatkowo seniorzy ci urodzili lub tylko wychowali minimum czworo dzieci. Zasady te różnią się w zależności od tego czy osoba ubiegająca się jest matką, czy ojcem dzieci. Ojcowie otrzymają świadczenie kiedy wychowali minimum 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Program MAMA 4+. Gdzie należy złożyć wniosek i ile wynosi świadczenie?

Jeżeli rodzic spełnia wszystkie kryteria, musi złożyć w ZUS wniosek, wraz z niezbędną dokumentacją. Co ważne najwyższa przyznawana kwota z tego tytułu wynosi tyle, co najniższa emerytura. Dzieje się tak tylko w sytuacji gdy osoba taka nie posiada żadnego innego prawa do emerytury lub renty. Jeżeli osoba starająca się o dodatek do emerytury za urodzenie dzieci posiada już jakąś emeryturę, ale nie wynosi ona tyle, co minimalna program MAMA 4+ będzie dla niego jedynie uzupełnieniem do najniższej emerytury. Jeżeli pomimo urodzenia lub wychowania minimum 4 dzieci pracowaliśmy i uzbieraliśmy sumę niezbędną do wypłaty emerytury minimalnej, dodatek się nam nie należy.

Emerytura po mężu może być jeszcze mniejsza? 'Pozwólcie nam też godniej żyć' Emerytura po mężu będzie jeszcze mniejsza?

Dodatek do emerytury za urodzie dzieci: internautów oburza niesprawiedliwość

Internauci nie są zachwyceni takim rozwiązaniem:

Moja teściowa urodziła i wychowała na porządnych ludzi 9 dzieci. Zdążyła też wypracować najniższą emeryturę. Dzisiaj żyje za te marne grosze i nic więcej jej się nie należy, a nieroby dostają pieniądze za nic!
Ja też uważam, że dodatek należy się wszystkim mamom, które urodziły i wychowały nawet 1 dziecko.  Ja urodziłam 5, pracowałam przed ciążą 14 lat, później 10 lat byłam na urlopie wychowawczym plus 17 lat pracy w rolnictwie i dodatek się nie należy uważam, że to niesprawiedliwe
Jeżeli dodatek to wszystkim matkom, które pracowały i wychowywały dzieci.
Dodatki plusy zasiłki tylko dla wybranych. To chore. Nic tylko dzieci robić i nie trzeba się martwić o nic. Państwo da wszystko za darmo.
Więcej o: