Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci. Nie każdy go otrzyma. "Uważam, że dodatek należy się wszystkim mamom"

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci to rodzinne świadczenie uzupełniające o nazwie MAMA 4+. Pieniądze z jego tytułu może pobierać określona grupa seniorów spełniająca wymagania. Wyjaśnimy dziś jakie one są i ile wynosi kwota tego dodatku.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polityka w naszym kraju mocno wspiera rodziny. Możemy zauważyć to na podstawie takich programów jak 500+ na każde dziecko, ulgi prorodzinnej czy nowego kapitału opiekuńczego. Istnieje jeszcze jeden, z którego skorzystać mogą mamy i ojcowie już dorosłych dzieci. Mowa tu o programie MAMA 4+.

Zobacz wideo „Ślub od pierwszego wejrzenia". Mama Łukasza pokazuje wózek wnuka

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci: kto może ja otrzymać?

O świadczenie to będą mogły ubiegać się osoby, które nie posiadają niezbędnych środków do życia, a dodatkowo osiągnęły już wiek emerytalny. W przypadku kobiet jest to 60 lat, u mężczyzn 65 lat. Dodatkowo seniorzy ci urodzili lub tylko wychowali minimum czworo dzieci. Zasady te różnią się w zależności od tego czy osoba ubiegająca się jest matką, czy ojcem dzieci. Ojcowie otrzymają świadczenie kiedy wychowali minimum 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Program MAMA 4+. Gdzie należy złożyć wniosek i ile wynosi świadczenie?

Jeżeli rodzic spełnia wszystkie kryteria, musi złożyć w ZUS wniosek, wraz z niezbędną dokumentacją. Co ważne najwyższa przyznawana kwota z tego tytułu wynosi tyle, co najniższa emerytura. Dzieje się tak tylko w sytuacji gdy osoba taka nie posiada żadnego innego prawa do emerytury lub renty. Jeżeli osoba starająca się o dodatek do emerytury za urodzenie dzieci posiada już jakąś emeryturę, ale nie wynosi ona tyle, co minimalna program MAMA 4+ będzie dla niego jedynie uzupełnieniem do najniższej emerytury. Jeżeli pomimo urodzenia lub wychowania minimum 4 dzieci pracowaliśmy i uzbieraliśmy sumę niezbędną do wypłaty emerytury minimalnej, dodatek się nam nie należy.

Dodatek do emerytury za urodzie dzieci: internautów oburza niesprawiedliwość

Internauci nie są zachwyceni takim rozwiązaniem:

Moja teściowa urodziła i wychowała na porządnych ludzi 9 dzieci. Zdążyła też wypracować najniższą emeryturę. Dzisiaj żyje za te marne grosze i nic więcej jej się nie należy, a nieroby dostają pieniądze za nic!
Ja też uważam, że dodatek należy się wszystkim mamom, które urodziły i wychowały nawet 1 dziecko.  Ja urodziłam 5, pracowałam przed ciążą 14 lat, później 10 lat byłam na urlopie wychowawczym plus 17 lat pracy w rolnictwie i dodatek się nie należy uważam, że to niesprawiedliwe
Jeżeli dodatek to wszystkim matkom, które pracowały i wychowywały dzieci.
Dodatki plusy zasiłki tylko dla wybranych. To chore. Nic tylko dzieci robić i nie trzeba się martwić o nic. Państwo da wszystko za darmo.
Więcej o: