PIT: Ulga na internet 2022. Ile razy i kto może skorzystać? Kwota może zaskoczyć

Wypełnianie deklaracji podatkowych za rok 2021 już niedługo. Podatnicy powinni wiedzieć jakie ulgi i kiedy mogą zastosować. Jedną z nich jest ulga na internet. Kto może z niej skorzystać, ile razy oraz jakie warunki należy spełnić?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulga na internet to jeden ze sposobów do skorzystania z ulgi podatkowej w trakcie rozliczania z urzędem skarbowym. Ważne jest pamiętanie o kilku ważnych kwestiach dotyczących tej ulgi podatkowej. Co zrobić, żeby ją otrzymać? 

Marcelina Zawadzka Kurtka Marceliny Zawadzkiej to hit! Podobna w Mohito za 59 zł

Zobacz wideo Polski Ład. Na jakie pułapki trzeba uważać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Ulga internetowa 2022. Jak odliczyć ulgę na internet i ile wynosi jej kwota?

Internet to narzędzie wykorzystywane codziennie, szczególnie w dobie pandemii i pracy zdalnej. Odliczanie kosztów od podatku za internet to korzystna opcja, szczególnie gdy internet to nieodłączny element życia. Najnowszy raport GUS mówi o 92,4% gospodarstw domowych, które korzystają z internetu. W ramach odliczenia kosztów użytkowania internetu podatnicy mogą maksymalnie odjąć od dochodu 760 zł w ciągu roku. W przypadku rozliczania się małżeństw kwota odliczenia podwaja się i wtedy kwota ta wynosi nawet 1520 zł. 

Ulga na Internet 2022: kto może z niej skorzystać? Zaoszczędzić można nawet 1520 zł Ulga na Internet 2022: kto może z niej skorzystać? Zaoszczędzić można nawet 760 zł

PIT. Ulga na internet: co ile lat można zastosować i komu przysługuje?

Ulgę na internet można wykorzystać wyłącznie dwa razy w ciągu dwóch lat podatkowych. Jeżeli wcześniej już skorzystaliśmy z ulgi, to nie możemy tego zrobić ponownie. Z ulgi na internet mogą również skorzystać podatnicy używający internetu w telefonie komórkowym lub jeżeli stanowi on część pakietu z inną usługą, np. telewizją. Na rachunkach powinna być wyszczególniona kwota za internet.

Ulgę na internet mogą odliczyć osoby, które rozliczają się przy pomocy formularzy: 

  • PIT-28 - dla osób, które rozliczają się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36 - dla podatników, którzy korzystają ze skali podatkowej (pod warunkiem, że opłaty za internet nie zostały uwzględnione w poniesionych kosztach),
  • PIT-37 - dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Jakie dane i dokumenty powinniśmy posiadać, żeby skorzystać z ulgi na internet?

Ulga na internet przysługuje każdej osobie, która rozlicza się przy pomocy formularzy PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37. Aby z niej skorzystać, wystarczy udokumentować poniesione wydatki na internet w 2021 roku. W rachunkach należy zawrzeć takie dane jak: 

  • odbiorca usługi (kupujący),
  • sprzedawca usługi (dane identyfikujące),
  • rodzaj usługi,
  • kwota do zapłaty.

Nie trzeba składać żadnego wniosku, wystarczy wypełnić formularz PIT/0. 

Więcej o: