PIT: Ulga na internet 2022. Ile razy i kto może skorzystać? Kwota może zaskoczyć

Wypełnianie deklaracji podatkowych za rok 2021 już niedługo. Podatnicy powinni wiedzieć jakie ulgi i kiedy mogą zastosować. Jedną z nich jest ulga na internet. Kto może z niej skorzystać, ile razy oraz jakie warunki należy spełnić?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulga na internet to jeden ze sposobów do skorzystania z ulgi podatkowej w trakcie rozliczania z urzędem skarbowym. Ważne jest pamiętanie o kilku ważnych kwestiach dotyczących tej ulgi podatkowej. Co zrobić, żeby ją otrzymać? 

Zobacz wideo Polski Ład. Na jakie pułapki trzeba uważać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Ulga internetowa 2022. Jak odliczyć ulgę na internet i ile wynosi jej kwota?

Internet to narzędzie wykorzystywane codziennie, szczególnie w dobie pandemii i pracy zdalnej. Odliczanie kosztów od podatku za internet to korzystna opcja, szczególnie gdy internet to nieodłączny element życia. Najnowszy raport GUS mówi o 92,4% gospodarstw domowych, które korzystają z internetu. W ramach odliczenia kosztów użytkowania internetu podatnicy mogą maksymalnie odjąć od dochodu 760 zł w ciągu roku. W przypadku rozliczania się małżeństw kwota odliczenia podwaja się i wtedy kwota ta wynosi nawet 1520 zł. 

PIT. Ulga na internet: co ile lat można zastosować i komu przysługuje?

Ulgę na internet można wykorzystać wyłącznie dwa razy w ciągu dwóch lat podatkowych. Jeżeli wcześniej już skorzystaliśmy z ulgi, to nie możemy tego zrobić ponownie. Z ulgi na internet mogą również skorzystać podatnicy używający internetu w telefonie komórkowym lub jeżeli stanowi on część pakietu z inną usługą, np. telewizją. Na rachunkach powinna być wyszczególniona kwota za internet.

Ulgę na internet mogą odliczyć osoby, które rozliczają się przy pomocy formularzy: 

  • PIT-28 - dla osób, które rozliczają się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36 - dla podatników, którzy korzystają ze skali podatkowej (pod warunkiem, że opłaty za internet nie zostały uwzględnione w poniesionych kosztach),
  • PIT-37 - dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Jakie dane i dokumenty powinniśmy posiadać, żeby skorzystać z ulgi na internet?

Ulga na internet przysługuje każdej osobie, która rozlicza się przy pomocy formularzy PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37. Aby z niej skorzystać, wystarczy udokumentować poniesione wydatki na internet w 2021 roku. W rachunkach należy zawrzeć takie dane jak: 

  • odbiorca usługi (kupujący),
  • sprzedawca usługi (dane identyfikujące),
  • rodzaj usługi,
  • kwota do zapłaty.

Nie trzeba składać żadnego wniosku, wystarczy wypełnić formularz PIT/0. 

Więcej o: