Ponowne przeliczenie emerytury 2022. Nie każdy otrzyma podwyżkę świadczenia. "To jest złodziejstwo"

Osoby, które liczą na ponowne przeliczenie emerytury 2022 muszą wziąć pod uwagę, że zmieniły się zasady składania oraz rozpatrywania wniosków. Dla wielu seniorów nowe rozwiązania nie okażą się korzystne, co znaczną część z nich oburzyło.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Wzrost umieralności, którą spowodowała pandemia koronawirusa nie pozostała bez wpływu na tablice średniego dalszego trwania życia. Spadek jest zauważalny we wszystkich kategoriach wiekowych. Tym samym część seniorów liczy na korzystniejsze wyliczenie emerytury przez ZUS. Niestety wprowadzone od 2022 roku zmiany dla wielu z nich plany te może pokrzyżować. 

Tylko te osoby mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022 

Na pozytywne rozpatrzenie wniosku przez ZUS mają szansę seniorzy, którzy: 

  • już osiągnęli lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego,
  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, a więc emerytury będą wyliczane według nowych zasad.

Jak wygląda ponowne przeliczenie emerytury 2022? Zaszły pewne zmiany 

Od 1 stycznia zostały wprowadzone pewne poprawki dotyczące ponownego przeliczenia emerytury. ZUS dla pracujących seniorów przeliczy świadczenie nie co kwartał jak dotychczas, a raz na rok. Największe straty mogą odczuć więc osoby, których świadczenia naliczane były według stażu oraz zarobku. Celem tej zmiany jest ujednolicenie zasad przeliczania emerytury w obu systemach — starym i nowym. Co więcej, od 2022 roku nie ma możliwości doliczania okresów nieskładkowych. 

Seniorzy takimi rozwiązaniami są zawiedzeni

Wielu emerytów jest rozczarowanych zasadami, jakie obowiązują podczas chęci ponownego przeliczenia świadczenia. W komentarzach zwracają przede wszystkim uwagę na fakt, że nie każdy taką możliwość posiada: 

Emerytury powinny być wypłacane w takich wysokościach, jakie zostały wypracowane. (...) Bo to jest złodziejstwo.
Dlaczego wcześniejsze roczniki np. 1948 i wcześniej nie mogą przeliczać emerytury? Może już nie powinni żyć?
Wszyscy emeryci bez wyjątków powinni mieć z automatu przeliczone emerytury wg nowych tablic dalszego trwania życia bez żadnych wyjątków. Niby czym różni się okres życia nowych emerytów od tych starszych
Osoby urodzone przed 1949 rokiem są gorszego sortu.
Więcej o: