13 emerytura pomimo podwyżki będzie niższa niż w 2021 roku? Niestety to możliwe. Wiemy kto straci

Wiele osób zastanawia się już nad tym kiedy wypłata 13 emerytur 2022. Okazuje się, że seniorzy muszą poczekać jeszcze chwilę. Wiemy, ile wyniesie 13 emerytura w 2022 i kto straci na niej najwięcej w związku ze zmianami podatkowymi Nowego Ładu.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W 2022 roku seniorzy mogą ponownie liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci trzynastej emerytury. Wysokość trzynastki jest jednak ściśle związana z waloryzacją, która odbędzie się dopiero 1 marca. Do opinii publicznej zostały ostatnio podane informacje, mówiące o tym ile ona wyniesie, a co za tym idzie, jakiej 13 emerytury mogą spodziewać się seniorzy.

Zobacz wideo Co dalej z programami socjalnymi PiS-u?

Kiedy wypłata 13 emerytur 2022? Jej kwota zależy od waloryzacji

W 2022 roku trzynasta emerytura będzie wypłacana między kwietniem a majem. Wysokość tego świadczenia jest równa minimalnej emeryturze. W 2021 roku "trzynastka" wynosiła 1250,88 zł (brutto), jednak w ostatnim czasie zostały opublikowane informacje mówiące o tym, że tegoroczna będzie dużo wyższa.

Waloryzacja emerytur 2022 a 13 emerytura. Ile wyniesie 13 emerytura w 2022?

W ubiegły piątkowej na konferencji prasowej szef rządu Mateusz Morawiecki ogłosił, ile wyniesie waloryzacja emerytur i rent w 2022 roku:

Świadczenia emerytalne wzrosną od 1 marca o 7 proc. To jest wzrost bezprecedensowy, ponieważ do tego dodajemy jeszcze trzynastą emeryturę i kolejnych kilka procent czternastej emerytury w drugiej połowie roku.

Ile wyniesie 13 emerytura w 2022? W związku z powyższym minimalna emerytura będzie wynosić w 2022 roku 1 388,34 zł brutto, a więc tyle wyniesie też trzynasta emerytura.

Nowy Polski Ład a trzynasta emerytury. Zmiany podatkowe zmniejsza wysokość świadczenia

Wprowadzony przez Nowy Ład system podatkowy da się we znaki seniorom pobierającym 13. emeryturę. Od nowego roku wypłatami z ZUS zwolnionymi z podatku PIT są świadczenia do wysokości 2500 zł miesięcznie. Przy takiej wysokości np. emerytury, państwo zabiera tylko 9 procent na składki zdrowotne. Jeśli jednak dodamy, do podstawowego świadczenia wysokości „trzynastki" kwota zwolniona z podatku dochodowego zostanie przekroczona. Niestety od nadwyżki tej kwoty emeryci oddadzą już 26 procent, na które składa się 9 procent składki zdrowotnej i 17 procent PIT. Wszystko to skutek z jednej strony podwyżki kwoty wolnej do 30 tys. zł, ale z drugiej strony likwidacji możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Najwięcej stracą osoby pobierające świadczenia wyższe niż 2500 zł.

Więcej o: