Dopłaty do ogrzewania 2022 pomogą zmniejszyć rachunki. Maksymalne wsparcie to nawet 69 tys. zł.

Rachunki wielu z nas wciąż rosną, w związku z tym szukamy rozwiązań, które pomogą nam je zmniejszyć. Dopłaty do ogrzewania 2022 to nie tylko dodatek osłonowy, ale także program "Moje Ciepło" ale także "Ciepłe Mieszkanie" czy "Czyste Powietrze". Kto może z nich skorzystać i ile wynoszą? Wyjaśnimy to dzisiaj.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W naszym państwie istnieje kilka programów, z których możemy skorzystać, aby zmniejszyć wciąż rosnące przez inflacje rachunki za ogrzewanie. Wyjaśnimy dziś, na czym one polegają i komu się należą.

Zobacz wideo Co można zrobić, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie? Pytamy eksperta Polskiego Alarmu Smogowego

'Zjawiskowa' Patricia Kazadi w stylowej sukience. Fani są zachwyceni! Podobną kupisz w Born2be i Zara "Olśniewająca" fryzura Patrycji Kazadi i stylowy sweter

Dodatek osłonowy 2022: kto może składać wniosek i ile wynosi pomoc?

Dodatek osłonowy ma pomóc przy opłacaniu części wciąż rosnących kosztów energii. Przysługuje on tym osobom, których miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1500 zł na osobę gospodarstwie wieloosobowym. Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego składa się w swojej gminie, lub online. Jeżeli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, można liczyć na wsparcie w wysokości od 400 zł do nawet 1150 zł. Natomiast o 100 zł do nawet 287 zł więcej mogą otrzymać rodziny ogrzewające gospodarstwa węglem.

Program Moje Ciepło: zyskać można od 7 do nawet 21 tys. zł

Program Moje Ciepło to wsparcie w zakupie pomp ciepła w nowo wybudowanych budynkach. Nabór wniosków ma ruszyć w pierwszych miesiącach 2022 roku. Program Narodowego Funduszu potrwa kilka lat, a wnioski o dofinansowanie będzie można składać do końca 2026 roku. Kwota dofinansowania będzie uzależniona od tego, czy zdecydujemy się na zainstalowanie pompy powietrznej, czy gruntowej. W tym pierwszym przypadku będzie można otrzymać 7 tys. zł, zaś w drugim nawet do 21 tys. zł.

Program Ciepłe Mieszkanie pozwoli na wymianę starych pieców

Nowy program NFOŚiGW "Ciepłe Mieszkanie" ma ruszyć w drugim kwartale 2022 roku. Będzie miał on na celu wsparcie wymiany źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej. Dotacja w tym przypadku wyniesie od 13 tys. zł do nawet 26 tys. zł w przeliczeniu na jeden lokal.

Będzie to program przeznaczony dla zabudowy wielolokalowej. Program, którego nie należy łączyć z "Czystym Powietrzem", ale niosący te same zadania — dbanie o jakość powietrza; dbanie o to, żebyśmy palili dobrymi nośnikami energii, żebyśmy nie zanieczyszczali powietrza, żebyśmy mogli żyć w zdrowym środowisku.

Wyjaśniła wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne) Dopłaty do prądu 2022 to jedynie część działań.

Program Czyste Powietrze skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych

25 stycznia 2022 ruszyła III część programu Czyste Powietrze z dofinansowaniem do 69 tys. zł. Ma on na celu zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzonych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. wymianę starych pieców.

Więcej o: