Tym osobom podwójna emerytura już nie przysługuje. Kto straci szansę na dodatkowe pieniądze?

Podwójna emerytura, która co miesiąc zasila konta wybranych seniorów, to dla wielu z nich duży zastrzyk gotówki. Ten przywilej mają jednak tylko wybrani, a decyzją Sądu Najwyższego, krąg ten został niedawno zmniejszony. Kto ma szansę na uzyskanie dodatkowej emerytury?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Podwójne świadczenie co miesiąc jest możliwe aż w trzech przypadkach, jednak co istotne musi być wypłacane z dwóch różnych placówek. Oczywiście poza osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, istnieją także inne warunki, które upoważniają seniorów do wypłaty podwójnej emerytury. Jakie? Przeczytacie poniżej. 

Podwójna emerytura może trafić do służb mundurowych. Są jednak pewne wyjątki 

Policjanci, żołnierze oraz osoby pracujące w innych służbach mundurowych mogą ubiegać się o tzw. emeryturę cywilną, oraz mundurową. W tym pierwszym przypadku zakładem wypłacającym jest ZUS, a drugim ZER MSWiA. Wynika to z braku możliwości ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Jednak żołnierze zawodowi przyjęci do służby przed 1 stycznia 1999 r. mogą pobierać wyłącznie jedno świadczenie. Muszą dokonać wyboru czy ma to być emerytura wojskowa, czy cywilna.

Na dodatkową wypłatę mogą liczyć również rolnicy. Podwójna emerytura przysługuje im pod jednym warunkiem 

Rolnicy, którzy poza składkami w ZUS opłacali ubezpieczenie dodatkowe w KRUSie mogą ubiegać się na emeryturze o podwójne świadczenie. Ich wniosek będzie pozytywnie rozpatrzony, jeśli składki w KRUS były opłacane przez co najmniej 25 lat. 

Osoby pracujące za granicą mogą ubiegać się o dwie emerytury co miesiąc 

W przypadku osób, które przebywały poza granicami kraju w celach zarobkowych i były tam legalnie zatrudnione oraz opłacały składki, mogą ubiegać się o emeryturę z tego państwa. Nie ma tutaj jednakowych warunków, jakie należy spełnić, aby uzyskać drugie świadczenie, gdyż w każdym państwie system emerytalny oparty jest na innych zasadach.  

Więcej o: