Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Podwójne świadczenie co miesiąc jest możliwe aż w trzech przypadkach, jednak co istotne musi być wypłacane z dwóch różnych placówek. Oczywiście poza osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, istnieją także inne warunki, które upoważniają seniorów do wypłaty podwójnej emerytury. Jakie? Przeczytacie poniżej.
Policjanci, żołnierze oraz osoby pracujące w innych służbach mundurowych mogą ubiegać się o tzw. emeryturę cywilną, oraz mundurową. W tym pierwszym przypadku zakładem wypłacającym jest ZUS, a drugim ZER MSWiA. Wynika to z braku możliwości ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Jednak żołnierze zawodowi przyjęci do służby przed 1 stycznia 1999 r. mogą pobierać wyłącznie jedno świadczenie. Muszą dokonać wyboru czy ma to być emerytura wojskowa, czy cywilna.
Rolnicy, którzy poza składkami w ZUS opłacali ubezpieczenie dodatkowe w KRUSie mogą ubiegać się na emeryturze o podwójne świadczenie. Ich wniosek będzie pozytywnie rozpatrzony, jeśli składki w KRUS były opłacane przez co najmniej 25 lat.
W przypadku osób, które przebywały poza granicami kraju w celach zarobkowych i były tam legalnie zatrudnione oraz opłacały składki, mogą ubiegać się o emeryturę z tego państwa. Nie ma tutaj jednakowych warunków, jakie należy spełnić, aby uzyskać drugie świadczenie, gdyż w każdym państwie system emerytalny oparty jest na innych zasadach.