Kredyt na dom bez wkładu własnego? Dofinansowanie do kredytu hipotecznego 2022 inne dla rodzin niż singli

Kredyt hipoteczny w 2022 roku będą mogły zaciągnąć osoby nieposiadające wkładu własnego. Jak to możliwe? W życie wejść ma dofinansowanie do kredytu hipotecznego 2022. Program wprowadzony został przez Nowy Ład, a ruszyć ma już w drugim kwartale tego roku. Wiemy, kto może starać się o taką pomoc.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowy Polski Ład z nadejściem nowego roku wprowadził wiele zmian m.in. podatkowych. Okazuje się, że z ich inicjatywy w życie wejść ma jeden ciekawy program. Ma on pomóc polakom w zaciągnięciu kredytu na własny dom w sytuacji gdy nie posiadają oni pieniędzy na wkład własny. Wyjaśniamy, kto będzie mógł skorzystać i na czym polegać będzie ten program.

Zobacz wideo Popyt na mieszkania, a Polski Ład? Pytamy ekspertki [Q&A Gazeta.pl]

Kredyt hipoteczny 2022: kto skorzysta z dofinansowania bez wkładu własnego?

Program Mieszanie bez wkładu własnego ma wejść w życie 27 maja 2022 r. Umożliwić ma on zakup na własność mieszkania bądź domu jednorodzinnego, finansowanego za pomocą kredytu hipotecznego. Ta forma wsparci skierowana jest do osób, które nie są w stanie zgromadzić kapitału na pokrycie obecnie wymaganego wkładu w wysokości od 10 do 20%, ale ich kondycja finansowa jest na tyle dobra, że stać ich na spłacanie zaciąganego kredytu.

Kalkulator dopłaty do kredytu hipotecznego: pieniądze z programu to jedynie pożyczka

Cały mechanizm programu umożliwiający udzielenie kredytu osobom nieposiadającym wkładu opiera się na gwarancji pokrycia przez Bank Gospodarstwa Krajowego części zaciągniętego kredytu, w wysokości od min. 10 proc. do maksymalnie 20 proc. z całej sumy.

Należy jednak mieć na uwadze, że gwarancja nie jest równoznaczna z dopłatą. Kredytobiorca nie otrzyma równowartości kwoty objętej gwarancją, aby w ten sposób pokryć wkład własny. Bank Gospodarstwa Krajowego obejmie jedynie ochronę nad kwotą, która będzie stanowiła równowartość wkładu własnego. W sytuacj gdy z jakiegoś powodu kredytobiorca nie będzie w stanie spłacić kredytu, to BGK spłaci maksymalnie tyle, ile wynosił gwarantowany wkład własny. Taka gwarantowana kwota to od 10% do 20% wartości nieruchomości, ale nie więcej niż 100 000 zł.

Kredyty hipoteczne: kalkulator metrów kwadratowych. Rodziny z dużą ilością dzieci kupią większe mieszkania

Z programu mogą skorzystać zarówno tzw. single jak i małżeństwa, ale także pary pozostające w związku nieformalnym. Rodziny wielodzietne również mogą skorzystać, ale pod innymi warunkami. Warunkiem dla singli i par bez dzieci jest brak prawa własności do jakiekolwiek innej nieruchomości. Natomiast rodziny z dziećmi mogą je posiadać, ale wszystko zależy od metrażu tego mieszkania. Przy 2 dzieci może być to mieszkanie nie większe niż 50 m2 natomiast przy 4 jest to już 90 m2. Przy większej ilości dzieci nie obowiązuje już żaden limit.

Więcej o: