Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Nowy Polski Ład z nadejściem nowego roku wprowadził wiele zmian m.in. podatkowych. Okazuje się, że z ich inicjatywy w życie wejść ma jeden ciekawy program. Ma on pomóc polakom w zaciągnięciu kredytu na własny dom w sytuacji gdy nie posiadają oni pieniędzy na wkład własny. Wyjaśniamy, kto będzie mógł skorzystać i na czym polegać będzie ten program.
Program Mieszanie bez wkładu własnego ma wejść w życie 27 maja 2022 r. Umożliwić ma on zakup na własność mieszkania bądź domu jednorodzinnego, finansowanego za pomocą kredytu hipotecznego. Ta forma wsparci skierowana jest do osób, które nie są w stanie zgromadzić kapitału na pokrycie obecnie wymaganego wkładu w wysokości od 10 do 20%, ale ich kondycja finansowa jest na tyle dobra, że stać ich na spłacanie zaciąganego kredytu.
Cały mechanizm programu umożliwiający udzielenie kredytu osobom nieposiadającym wkładu opiera się na gwarancji pokrycia przez Bank Gospodarstwa Krajowego części zaciągniętego kredytu, w wysokości od min. 10 proc. do maksymalnie 20 proc. z całej sumy.
Należy jednak mieć na uwadze, że gwarancja nie jest równoznaczna z dopłatą. Kredytobiorca nie otrzyma równowartości kwoty objętej gwarancją, aby w ten sposób pokryć wkład własny. Bank Gospodarstwa Krajowego obejmie jedynie ochronę nad kwotą, która będzie stanowiła równowartość wkładu własnego. W sytuacj gdy z jakiegoś powodu kredytobiorca nie będzie w stanie spłacić kredytu, to BGK spłaci maksymalnie tyle, ile wynosił gwarantowany wkład własny. Taka gwarantowana kwota to od 10% do 20% wartości nieruchomości, ale nie więcej niż 100 000 zł.
Z programu mogą skorzystać zarówno tzw. single jak i małżeństwa, ale także pary pozostające w związku nieformalnym. Rodziny wielodzietne również mogą skorzystać, ale pod innymi warunkami. Warunkiem dla singli i par bez dzieci jest brak prawa własności do jakiekolwiek innej nieruchomości. Natomiast rodziny z dziećmi mogą je posiadać, ale wszystko zależy od metrażu tego mieszkania. Przy 2 dzieci może być to mieszkanie nie większe niż 50 m2 natomiast przy 4 jest to już 90 m2. Przy większej ilości dzieci nie obowiązuje już żaden limit.