Kredyt na dom bez wkładu własnego? Dofinansowanie do kredytu hipotecznego 2022 inne dla rodzin niż singli

Kredyt hipoteczny w 2022 roku będą mogły zaciągnąć osoby nieposiadające wkładu własnego. Jak to możliwe? W życie wejść ma dofinansowanie do kredytu hipotecznego 2022. Program wprowadzony został przez Nowy Ład, a ruszyć ma już w drugim kwartale tego roku. Wiemy, kto może starać się o taką pomoc.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowy Polski Ład z nadejściem nowego roku wprowadził wiele zmian m.in. podatkowych. Okazuje się, że z ich inicjatywy w życie wejść ma jeden ciekawy program. Ma on pomóc polakom w zaciągnięciu kredytu na własny dom w sytuacji gdy nie posiadają oni pieniędzy na wkład własny. Wyjaśniamy, kto będzie mógł skorzystać i na czym polegać będzie ten program.

Zobacz wideo Popyt na mieszkania, a Polski Ład? Pytamy ekspertki [Q&A Gazeta.pl]

Katarzyna Cichopek na ślubie przyjaciółki w drapieżnej kreacjiKasia Cichopek ma modny, wiosenny płaszcz. Podobny w Reserved

Kredyt hipoteczny 2022: kto skorzysta z dofinansowania bez wkładu własnego?

Program Mieszanie bez wkładu własnego ma wejść w życie 27 maja 2022 r. Umożliwić ma on zakup na własność mieszkania bądź domu jednorodzinnego, finansowanego za pomocą kredytu hipotecznego. Ta forma wsparci skierowana jest do osób, które nie są w stanie zgromadzić kapitału na pokrycie obecnie wymaganego wkładu w wysokości od 10 do 20%, ale ich kondycja finansowa jest na tyle dobra, że stać ich na spłacanie zaciąganego kredytu.

Kalkulator dopłaty do kredytu hipotecznego: pieniądze z programu to jedynie pożyczka

Cały mechanizm programu umożliwiający udzielenie kredytu osobom nieposiadającym wkładu opiera się na gwarancji pokrycia przez Bank Gospodarstwa Krajowego części zaciągniętego kredytu, w wysokości od min. 10 proc. do maksymalnie 20 proc. z całej sumy.

Należy jednak mieć na uwadze, że gwarancja nie jest równoznaczna z dopłatą. Kredytobiorca nie otrzyma równowartości kwoty objętej gwarancją, aby w ten sposób pokryć wkład własny. Bank Gospodarstwa Krajowego obejmie jedynie ochronę nad kwotą, która będzie stanowiła równowartość wkładu własnego. W sytuacj gdy z jakiegoś powodu kredytobiorca nie będzie w stanie spłacić kredytu, to BGK spłaci maksymalnie tyle, ile wynosił gwarantowany wkład własny. Taka gwarantowana kwota to od 10% do 20% wartości nieruchomości, ale nie więcej niż 100 000 zł.

Dopłaty do ogrzewania 2022 pomogą zmniejszyć rachunki. Maksymalne wsparcie to nawet 69 tys. zł.Dopłaty do ogrzewania 2022 pomogą zmniejszyć rachunki

Kredyty hipoteczne: kalkulator metrów kwadratowych. Rodziny z dużą ilością dzieci kupią większe mieszkania

Z programu mogą skorzystać zarówno tzw. single jak i małżeństwa, ale także pary pozostające w związku nieformalnym. Rodziny wielodzietne również mogą skorzystać, ale pod innymi warunkami. Warunkiem dla singli i par bez dzieci jest brak prawa własności do jakiekolwiek innej nieruchomości. Natomiast rodziny z dziećmi mogą je posiadać, ale wszystko zależy od metrażu tego mieszkania. Przy 2 dzieci może być to mieszkanie nie większe niż 50 m2 natomiast przy 4 jest to już 90 m2. Przy większej ilości dzieci nie obowiązuje już żaden limit.

Więcej o: