Grupa 0 jednak zapłaci podatek od spadków i darowizn? To możliwe, jeśli warunki nie zostaną spełnione

Podatek od spadków i darowizn może być bardzo wysoki. Nie zawsze opłaca się przyjąć kosztowny prezent. Zwolniona jest z niego grupa 0, jednak i ona może ponieść koszty, jeśli nie wywiąże się z obowiązujących warunków. Konieczne będzie też dostarczenie dokumentów.

Spadek lub darowizna wiążą się zazwyczaj z zastrzykiem gotówki. Mimo żalu po śmierci bliskiej osoby, zdajemy sobie sprawę z tego, że jej majątek musi zostać przekazany gdzieś dalej. W przypadku darowizny odczuwamy najczęściej radość, ale informacja o ewentualnych kosztach z tym związanych może popsuć nam dobry nastrój. Jeśli nie należymy do grupy 0, która jest zwolniona z podatku - musimy mierzyć się ze sporym wydatkiem. Okazuje się, że i grupa 0 nie może być pewna dnia, ani godziny. Oni także mogą zapłacić za kosztowny prezent. Wszystko przez to, że nie spełnią pewnych warunków. Jakich?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Przejmowanie długu przez spadkobiercę. Co można zrobić? "Można odrzucić spadek"

Podatek od spadków i darowizn nie obowiązuje każdego. Kto jest z niego zwolniony?

Podatek od spadków i darowizn w teorii nie obowiązuje najbliższych. Chodzi o rodzinę, ale nie tylko tą biologiczną. Od 2020 roku jako zstępnych ustawa o podatku od spadków i darowizn uznaje również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej, w rodzinnym domu dziecka, w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej, o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2020 r. poz. 821).

Czy grupa 0 może ponieść koszty związane ze spadkiem lub darowizną?

Wyłącznym warunkiem do otrzymania darowizny lub spadku w przypadku grupy 0 jest złożenie określonego zawiadomienia do urzędu skarbowego. Obowiązuje termin, którego należy dotrzymać. Od daty dokonania darowizny mamy 6 miesięcy na złożenie deklaracji w urzędzie skarbowym. Konieczne jest także złożenie dokumentów. Jeśli nie zostaną złożone w terminie, bez względu na grupę obowiązuje kara, która może wynieść od 3 do 20 procent.

Ile wynosi próg podatkowy od spadków i darowizn 2022? To zależy od grupy podatkowej

Oprócz grupy podatkowej 0 istnieje też grupa 1,2 i 3. Zaliczamy do nich:

  • Grupa 1: Małżonka (obecnego, nie byłych), zstępnych (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), rodzeństwo, pasierba, ojczyma, macochę teściów, zięcia, synową.
  • Grupa 2: zstępni rodzeństwa (np. siostrzeniec, bratanek), rodzeństwo rodziców (np. wuj, ciotka), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa (np. mąż siostry) , rodzeństwo małżonków (np. brat żony- szwagier), małżonków rodzeństwa małżonków (np. mąż siostry męża), małżonków innych zstępnych (np. żona wnuka).
  • Grupa 3: pozostałe osoby

Opłaty naliczane są po przekroczeniu progów podatkowych, które wynoszą w 2022 roku odpowiednio:

  • 9.637 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej 
  • 7.276 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej
  • 4.902 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej
Więcej o: