200 złotych do emerytury co miesiąc nie tylko dla strażaków OSP? Wiemy kto jeszcze może dostać pieniądze

Dodatek w postaci 200 złotych do emerytury co miesiąc może trafić do określonej liczy seniorów jeżeli ci złożą odpowiedni wniosek w tej sprawie. Co ważne nie złożymy do w placówce ZUS a w zupełnie innym miejscu. Wyjaśnimy dziś, kto może się starać o ten dodatek do emerytury i jakie są warunki.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co znaczy być odważnym i nieść pomoc wiedzą na pewno druhowie ochotnicy z wszystkich OSP w Polsce. Rząd docenia ich zaangażowanie i poświęcenie i daje możliwość zyskania większej emerytury. W tym przypadku chodzi o dodatek wypłacany dodatkowo jednak nie z ZUS-u. Wyjaśnimy dziś, gdzie należy złożyć dokumenty i komu się on należy.

Zobacz wideo Strażak: Niskie pensje zagrażają bezpieczeństwu

Świadczenie ratownicze OSP: komu przysługuje i ile wynosi?

Prawo do świadczenia ratowniczego przysługuje strażakom ratownikom z OSP, którzy czynnie uczestniczyli w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych co najmniej raz w roku przez okres minimum 25 lat. W przypadku kobiet jest to 20 lat. Co ciekawe przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości bycia członkiem OSP.

Strażakowi ratownikowi OSP przysługuje świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w OSP w wysokości 200 zł. Przyznawane jest ono na podstawie art. 16 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych. Co ciekawe świadczenie to będzie corocznie waloryzowane i wypłacane dożywotnio.

Wniosek o świadczenie ratownicze: gdzie należy go złożyć?

Były strażak OSP chcący otrzymywać pieniądze z tytułu świadczenia ratowniczego, musi złożyć wniosek. Nie dostarcza go jednak do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko do powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej. Dzieje się tak, dlatego że za wypłaty dodatkowych 200 zł do emerytury odpowiedzialny będzie Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dodatkowe 200 zł do emerytury przysługuje nie tylko strażakom OSP

Warto wiedzieć, że o świadczenie ratownicze starać mogą się nie tylko strażacy ochotnicy z OSP. Seniorzy, którzy służyli w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Również dostaną 200 zł do emerytury.

Więcej o: