14 emerytura 2022 ponownie trafi do wybranych seniorów? "Wszyscy emeryci powinni ją dostać"

To już pewne, że w tym roku seniorom ponownie zostanie wypłacona czternasta emerytura 2022. Premier zapewnił, że wypłaty trafią na konta najpóźniej jesienią. Niestety niewykluczone, że na dodatkowe świadczenie mają szansę tylko wybrani emeryci, co znaczną część z nich oburzyło.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy programy socjalne są zagrożone przez koronawirusa?

To właśnie podczas konferencji premiera w piątek 11 lutego została ogłoszona decyzja nie tylko o ostatecznym wskaźniku waloryzacji rent i emerytur, ale również o przywróceniu "czternastek". Dla wielu osób było to niemałym zaskoczeniem biorąc pod uwagę wcześniejsze zapewnienia, chociażby minister Maląg, że 14 emerytura była jedynie świadczeniem jednorazowym. Nie u każdego decyzja ta jednak wywołała entuzjazm. 

Dorota Gardias Sukienka na imprezę Doroty Gardias zachwyciła fanów: Śliczna

Komu będzie przysługiwać czternasta emerytura 2022? Premier nie podał jeszcze żadnych szczegółów 

Na razie nie padły konkretne zapowiedzi, czy zasady wypłacania 14 emerytury będą, takie same jak w roku ubiegłym. Jeśli tak by się stało, to na pełną kwotę dodatkowego świadczenia mogliby liczyć seniorzy z dochodami do 2900 zł brutto. Pozostali mieliby wypłacone pieniądze zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". W roku 2021 czternastki trafiły do niemal 9,2 mln emerytów, z czego 8 mln otrzymało jej pełną wysokość. 

Seniorów czeka wyższa 14 emerytura 2022? Kiedy wypłata miałaby trafić do emerytów?

Wysokość 14 emerytury w 2021 roku była równowartością minimalnej emerytury, a więc wynosiła 1250,88 zł brutto. W tym roku w związku 7-procentową waloryzacją świadczeń do seniorów może trafić 1338,44 zł brutto, czyli "na rękę" otrzymają 1217,98 zł. Premier nie podał jeszcze dokładnych terminów wypłat, ale zaznaczył, że będzie to późne lato lub jesień

Podwójna emerytura Tym osobom podwójna emerytura już nie przysługuje

Rządowe decyzje w sprawie "czternastek" nie wszystkich zachwyciły 

Planowane wypłaty dodatkowych środków dla emerytów nie dla każdego są powodem do radości, bo prawdopodobnie trafią one ponownie do wybranych seniorów, którzy spełnią odpowiednie kryterium dochodowe. Uwagę na to zwróciło w komentarzach wielu naszych czytelników: 

14 emerytura znowu tylko dla wybranych? Wszyscy emeryci powinni ją dostać
Powinni otrzymać wszyscy przy tej inflacji
Jak zawsze są biedni i biedniejsi. Jedni dostana drudzy nie. Lepiej w ogóle nic nie dawać. To są nasze pieniądze. Za darmo nic w tym kraju nie ma
14 emerytura powinna być wypłacona dla wszystkich bez wyjątku na dochody albo nikomu
Więcej o: