Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci nie dla każdego. "Rodząc tylko trójkę dzieci, jestem gorsza?"

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci to tak naprawdę rodzicielskie świadczenie o nazwie Mama 4+. Choć potoczna nazwa mogłaby wskazywać, że należy się tylko mamom, wcale tak nie jest. Ojcowie również mogą starać się o pieniądze z tego tytułu choć trochę na innych zasadach niż mamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeżeli jesteś rodzicem minimum czworga dzieci i poświęciłeś swoją karierę zawodową na rzecz wychowania swoich dzieci, możesz ubiegać się o pieniądze z programu Mama 4+. Poza tym przed chwilą wspomnianym jest jeszcze kilka innych wymagań, które są inne dla mam i inne dla ojców. Wysokość świadczenia także zależy od kilku aspektów.

Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia

Dorota GardiasSukienka na imprezę Doroty Gardias zachwyciła fanów: Śliczna

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci, czyli program Mama 4+. Kro może ubiegać się o pieniądze z programu?

Istnieje kilka wymagań, które należy spełnić, aby otrzymać pieniądze z programu mama 4+. Wspólnym wymaganiem jest to, aby osoby te mieszkały w Polsce i miały tu tzw. ośrodek interesów życiowych i posiadały polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej. Wymagania dla kobiet wyglądają następująco:

  • urodziła i wychowała lub tylko wychowała minimum 4 dzieci
  • nie posiada niezbędnych środków do życia
  • osiągnęła wiek emerytalny, czyli 60 lat

Wymagania dla ojców:

  • wychowali minimum 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała
  • nie posiadają niezbędnych środków do życia
  • osiągnęli wiek emerytalny, czyli 65 lat

Program MAMA 4+ wniosek. Gdzie należy złożyć go złożyć i ile wynosi świadczenie?

Jeżeli spełniamy wyżej wymienione kryteria, musimy złożyć w ZUS wniosek, wraz z niezbędną dokumentacją. Najwyższa przyznawana kwota z tego tytułu wynosi tyle, co najniższa emerytura. Jednak dzieje się tak tylko w sytuacji gdy osoba, której przyznano pieniądze z tytułu programu Mama 4+ nie posiada żadnego innego prawa do emerytury lub renty. Jeżeli osoba taka posiada już prawo do jakiejś emerytury, ale nie wynosi ona tyle, co minimalna emerytura w naszym kraju to program MAMA 4+ będzie dla niego jedynie uzupełnieniem do tej kwoty. Jeżeli pomimo urodzenia lub wychowania minimum 4 dzieci pracowaliśmy i uzbieraliśmy sumę niezbędną do wypłaty emerytury minimalnej, dodatek się nam nie należy.

14 emerytura 2022 zasili konta seniorów? Premier ogłosił ważne informacje na ten temat14 emerytura 2022: premier ogłosił informacje na ten temat

Można przeczytać wiele negatywnych komentarzy na temat tego świadczenia

Pod naszymi wcześniejszymi artykułami na tent temat można przeczytać takie komentarze:

Dlaczego rodząc "tylko"trójkę dzieci jestem gorsza i nie zasługuje na świadczenie
A prawda jest taka, że dostaną tylko patologie, co to nawet godziną uczciwej pracy się nie skalały. Tylko całe życie na cudzych podatkach..mops i 500+.
Będzie śmiesznie, jak ludzie porobili sobie 4 dzieci i przyjdzie inna sensowna władza i wszystko nierobom odbierze. Do roboty.
Więcej o: