Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci nie dla każdego. "Rodząc tylko trójkę dzieci, jestem gorsza?"

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci to tak naprawdę rodzicielskie świadczenie o nazwie Mama 4+. Choć potoczna nazwa mogłaby wskazywać, że należy się tylko mamom, wcale tak nie jest. Ojcowie również mogą starać się o pieniądze z tego tytułu choć trochę na innych zasadach niż mamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeżeli jesteś rodzicem minimum czworga dzieci i poświęciłeś swoją karierę zawodową na rzecz wychowania swoich dzieci, możesz ubiegać się o pieniądze z programu Mama 4+. Poza tym przed chwilą wspomnianym jest jeszcze kilka innych wymagań, które są inne dla mam i inne dla ojców. Wysokość świadczenia także zależy od kilku aspektów.

Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci, czyli program Mama 4+. Kro może ubiegać się o pieniądze z programu?

Istnieje kilka wymagań, które należy spełnić, aby otrzymać pieniądze z programu mama 4+. Wspólnym wymaganiem jest to, aby osoby te mieszkały w Polsce i miały tu tzw. ośrodek interesów życiowych i posiadały polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej. Wymagania dla kobiet wyglądają następująco:

  • urodziła i wychowała lub tylko wychowała minimum 4 dzieci
  • nie posiada niezbędnych środków do życia
  • osiągnęła wiek emerytalny, czyli 60 lat

Wymagania dla ojców:

  • wychowali minimum 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała
  • nie posiadają niezbędnych środków do życia
  • osiągnęli wiek emerytalny, czyli 65 lat

Program MAMA 4+ wniosek. Gdzie należy złożyć go złożyć i ile wynosi świadczenie?

Jeżeli spełniamy wyżej wymienione kryteria, musimy złożyć w ZUS wniosek, wraz z niezbędną dokumentacją. Najwyższa przyznawana kwota z tego tytułu wynosi tyle, co najniższa emerytura. Jednak dzieje się tak tylko w sytuacji gdy osoba, której przyznano pieniądze z tytułu programu Mama 4+ nie posiada żadnego innego prawa do emerytury lub renty. Jeżeli osoba taka posiada już prawo do jakiejś emerytury, ale nie wynosi ona tyle, co minimalna emerytura w naszym kraju to program MAMA 4+ będzie dla niego jedynie uzupełnieniem do tej kwoty. Jeżeli pomimo urodzenia lub wychowania minimum 4 dzieci pracowaliśmy i uzbieraliśmy sumę niezbędną do wypłaty emerytury minimalnej, dodatek się nam nie należy.

Można przeczytać wiele negatywnych komentarzy na temat tego świadczenia

Pod naszymi wcześniejszymi artykułami na tent temat można przeczytać takie komentarze:

Dlaczego rodząc "tylko"trójkę dzieci jestem gorsza i nie zasługuje na świadczenie
A prawda jest taka, że dostaną tylko patologie, co to nawet godziną uczciwej pracy się nie skalały. Tylko całe życie na cudzych podatkach..mops i 500+.
Będzie śmiesznie, jak ludzie porobili sobie 4 dzieci i przyjdzie inna sensowna władza i wszystko nierobom odbierze. Do roboty.
Więcej o: