W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 w latach ubiegłych, zwiększyła się też liczba zgonów. Dotknęło to szczególnie seniorów, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia są najbardziej narażeni na działanie wirusa. Główny Urząd Statystyczny co roku sporządza specjalne tablice, na podstawie których wyliczane są emerytury. W związku z nieplanowanymi zgonami, tablice średniego dalszego trwania życia zmieniły się, a emerytury pod wpływem przeliczenia mogą być wyższe nawet o kilka procent. Seniorzy masowo składali wnioski, aby zyskać pieniądze ale nie każdy z nich był rozpatrywany pozytywnie. W 2022 roku jeszcze większa grupa seniorów będzie pozbawiona tej możliwości.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury do tej pory mogły składać osoby, które:
Złożone przez nich formularze były rozpatrywane w większości pozytywnie, a seniorzy mogli otrzymać podwyżkę świadczenia. Odrzucano, a nawet po prostu odmawiano złożenia wniosków od osób:
Do tej pory wniosek o ponowne przeliczenie emerytury seniorzy mogli składać raz na kwartał, czyli nawet cztery raz do roku. Na tej podstawie seniorzy szacowali, ile mogą zyskać i wybierali najkorzystniejszą dla nich opcję. W 2022 roku złożą wniosek tylko raz na 12 miesięcy, czyli raz do roku. Tyczy się to również pracujących seniorów ze "starego systemu", który do tej pory nie byli pozbawieni tej możliwości. Ponieważ do tej pory emeryci urodzeni po 31 grudnia 1948 r. już od dawna mogli składać takie wnioski jedynie raz do roku, Rząd postanowił ujednolicić ten system dla wszystkich wnioskujących.
Najlepiej jest złożyć wniosek na początku roku, ponieważ im wcześniej senior otrzyma pozytywną decyzję o przeliczeniu emerytury, tym wcześniej pieniądze będą wpływać na jego konto z ewentualną podwyżką. Wniosek znajduje się na oficjalnej stronie ZUS i można dostarczyć go drogą elektroniczną, lub osobiście.