Ulga na dojazd do pracy 2022. Kto może skorzystać z odliczenia, a kto może liczyć na dofinansowanie?

Koszty uzyskania przychodu przysługują każdemu, kto pracuje na umowie o pracę. Jak korzystać z ulgi na dojazdy do pracy i kto może się starać o dofinansowanie podróży do zakładu pracy? Te koszty odliczane są już od lat.

 Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że koszty uzyskania przychodów z tytułu wydatków związanych z dojazdem do pracy przysługuje każdemu. Warunkiem jest zatrudnienie na umowie o pracę. Wysokość odliczenia zawarta jest w ustawie o PIT. Co warto wiedzieć o odliczeniu paliwa za dojazdy do pracy?

Marcelina Zawadzka Na widok Marceliny Zawadzkiej fani oniemieli. "Jaka piękna!"

Zobacz wideo Q&A o Polskim Ładzie. "Co oznacza zasada Morawieckiego?" Ekspert wyjaśnia

Dofinansowanie do dojazdu do pracy 2022: Kto może się o nie starać?

Przyznanie świadczenia jako zwrotu kosztów dojazdu do pracy leży w kwestii decyzji przełożonego. Fundusz Pracy również może dofinansować podróż do miejsca pracy. Warunkiem jest zatrudnienie, które jest skutkiem działania Urzędu Pracy oraz stałe miejsce zamieszkania w miejscu o wysokiej stopie bezrobocia. Ponadto wynagrodzenie pracownika nie może być wyższe niż dwukrotność minimalnego wynagrodzenia. Zwrot kosztów może mieć różne formy:

  • organizacja własnego transportu,
  • zwrot kosztów dojazdu po przedstawieniu przez pracownika udokumentowanych wydatków na przejazdy,
  • dopłata do dojazdu transportem publicznym.

Ulga dla niepełnosprawnych 2021. Katalog został rozszerzony. Niektórzy jednak skorzystają ostatni raz Ulga dla niepełnosprawnych 2021. Katalog został rozszerzony

Ulga na dojazd do pracy 2022: Ile wynosi zwrot kosztów dojazdu do pracy?

W procesie rocznych rozliczeń PIT wykazujemy przychody oraz koszty uzyskania przychodów. Przejazdy transportem publicznym również możemy do nich zaliczyć. Zgodnie z obecnymi regulacjami w art. 22 ust. 2 ustawy PIT osoba mieszkająca w tej samej miejscowości co zakład pracy, ma prawo do pomniejszenia przychodów o 250 zł miesięcznie. Maksymalnie z tytułu pracy możemy więc odliczyć 3000 zł za rok podatkowy.

W przypadku pracownika dojeżdżającego z innej miejscowości niż miejsce zakładu pracy to sprawa wygląda nieco inaczej. Osoba korzystająca z prawa do odliczenia kosztów może w ciągu miesiąca odliczyć 300 zł, zaś w skali roku nie więcej niż 3600 zł.

Dojazdy do pracy 2022: rozliczenie PIT

Koszty uzyskania przychodu wliczane są w koszty znajdujące się w deklaracji podatkowej. Nie każdy jednak będzie mógł skorzystać z ulgi na dojazdy. Trzeba spełnić poniższe warunki: 

  1. Pracownik nie pobiera dodatku z tytułu rozłąki, 
  2. Podatnik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, 
  3. Pracownik złożył u pracodawcy oświadczenie o celach stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.
Więcej o: