Dopłaty do prądu 2022 to nie tylko dodatek osłonowy. Z innego programu otrzymasz minimum 3 tys. zł.

Koszty za energię elektryczną poszybowały w górę. Wiele osób zastanawia się jak zmniejszyć swoje rachunki za prąd. Dopłaty do prądu 2022 to m.in. dodatek osłonowy, ale także dotacja "Mój Prąd". Wyjaśniamy, na czym one polegają i ile pieniędzy można otrzymać.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W Polsce istnieje kilka programów, z których możemy skorzystać, aby zmniejszyć wciąż rosnące przez inflacje rachunki za prąd. Wyjaśnimy dziś, na czym one polegają i komu się należą.

Zobacz wideo Rzecznik PAS: W tej chwili średnia cena węgla to ponad 1400 zł. Rok temu to było ponad 800 zł

Dodatek osłonowy kryteria. Jego kwota zależy od kilku aspektów

Szansą na podreperowanie domowego budżetu w związku ze wciąż rosnącymi cenami energii jest dodatek osłonowy. Jego wysokość uzależniona jest od dwóch czynników, a mianowicie dochodów i ilości osób w gospodarstwie domowym. Maksymalna kwota, jaką można otrzymać to:

  • 400 zł w skali roku dla gospodarstw jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie
  • 600 zł w skali roku dla gospodarstw od 2 do 3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie
  • 850 zł w skali roku dla gospodarstw od 4 do 5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie
  • 1150 zł w skali roku dla gospodarstw 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie

Ustawa o dodatku osłonowym: kiedy należy złożyć wniosek i gdzie powinniśmy to zrobić?

Wypłacony zostanie on w dwóch równych ratach do 31 marca oraz 2 grudnia, jednak pod warunkiem, że wniosek zostanie złożony w odpowiednim terminie. Jeżeli chcieliśmy otrzymać pierwszą ratę w tym kwartale, wniosek należało złożyć najpóźniej do 31 stycznia. Można złożyć je osobiście w gminie lub zrobić to online, jeśli posiadamy tzw. Profil Zaufany. Osoby, które spóźniły się z załatwieniem formalności, otrzymają wypłatę z opóźnieniem. Niestety pieniądze mogą do nich dotrzeć nawet 2 grudnia 2022 roku.

Dotacja mój prąd: kto może zmniejszyć swoje rachunki?

W pierwszym kwartale 2022 roku ma ruszyć czwarta edycja programu Mój Prąd 4.0.

Na nową edycję programu "Mój prąd" zarezerwowaliśmy budżet 1 mld zł, a wysokość dotacji będzie zależeć od skali inwestycji np. od tego, czy oprócz paneli fotowoltaicznych zdecydujemy się także na montaż magazynu energii.

Zaznacza minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Jeśli osoby chcące skorzystać z programu zakupią tylko panele PV, to dotacja wyniesie do 3 tys. zł. Jeśli jednak prosumenci zdecydują się także na m.in. systemy zarządzania energią czy magazyn energii wsparcie ma być wyższe. Wniosek mogą złożyć osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

Więcej o: