Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W Polsce istnieje kilka programów, z których możemy skorzystać, aby zmniejszyć wciąż rosnące przez inflacje rachunki za prąd. Wyjaśnimy dziś, na czym one polegają i komu się należą.
Szansą na podreperowanie domowego budżetu w związku ze wciąż rosnącymi cenami energii jest dodatek osłonowy. Jego wysokość uzależniona jest od dwóch czynników, a mianowicie dochodów i ilości osób w gospodarstwie domowym. Maksymalna kwota, jaką można otrzymać to:
Wypłacony zostanie on w dwóch równych ratach do 31 marca oraz 2 grudnia, jednak pod warunkiem, że wniosek zostanie złożony w odpowiednim terminie. Jeżeli chcieliśmy otrzymać pierwszą ratę w tym kwartale, wniosek należało złożyć najpóźniej do 31 stycznia. Można złożyć je osobiście w gminie lub zrobić to online, jeśli posiadamy tzw. Profil Zaufany. Osoby, które spóźniły się z załatwieniem formalności, otrzymają wypłatę z opóźnieniem. Niestety pieniądze mogą do nich dotrzeć nawet 2 grudnia 2022 roku.
W pierwszym kwartale 2022 roku ma ruszyć czwarta edycja programu Mój Prąd 4.0.
Na nową edycję programu "Mój prąd" zarezerwowaliśmy budżet 1 mld zł, a wysokość dotacji będzie zależeć od skali inwestycji np. od tego, czy oprócz paneli fotowoltaicznych zdecydujemy się także na montaż magazynu energii.
Zaznacza minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Jeśli osoby chcące skorzystać z programu zakupią tylko panele PV, to dotacja wyniesie do 3 tys. zł. Jeśli jednak prosumenci zdecydują się także na m.in. systemy zarządzania energią czy magazyn energii wsparcie ma być wyższe. Wniosek mogą złożyć osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.