200 złotych do emerytury 2022 tylko dla wybranych? "Nie dostałam ani grosza". Wniosku nie złożysz w ZUS

Seniorzy dostaną dodatkowe 200 złotych do emerytury 2022. Niestety, nie każdy może liczyć na ten zastrzyk gotówki. Pieniądze trafią do emerytów, którzy spełnią określone warunki, a także złożą wniosek. Nie mogą złożyć go online, ani w ZUS. Wyjaśniamy, jak otrzymać pieniądze.

Seniorzy mogą liczyć w tym roku na wiele dodatków do emerytury. Ponownie wypłacona zostanie trzynasta emerytura, a niedawno ogłoszono również czternastą emeryturę 2022. Oprócz tego część osób zyska 500 plus dla seniora. Waloryzacja wynosi aż 7 procent, a więc emeryci i renciści dostaną też podwyżkę świadczenia. Wszystkie te benefity otrzymają z ZUS. Jest jeszcze jeden rodzaj dodatku, którego ZUS nie wypłaci. Chodzi o 200 złotych do emerytury co miesiąc. Komu przysługuje ten zastrzyk gotówki?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

200 złotych do emerytury 2022 co miesiąc. Kto może otrzymać pieniądze?

200 złotych do emerytury otrzyma grupa społeczna, która w przeszłości wykazała się wyjątkową odwagą. Mowa o strażakach OSP, którzy przed emeryturą czynnie brali udział w akcjach Ochotniczej Straży Pożarnej. Mogą ubiegać się o dodatkowe 200 złotych do emerytury, jeśli osiągnęli wiek emerytalny, odpowiednio 60 lat (dla kobiet) i 65 lat (dla mężczyzn). Oprócz tego OSP musi poświadczyć, że brali udział w akcji ratowniczej przynajmniej raz w roku. Staż ich pracy musi wynosić 20 lat (kobiety), 25 lat (mężczyźni). Wówczas dostaną dodatkowe 200 złotych, które będzie wypłacane co miesiąc.

200 złotych do emerytury 2022, ale nie z ZUS i wyłącznie na wniosek

O 200 złotych do emerytury dla strażaków można ubiegać się po złożeniu wniosku. Senior nie może zrobić tego online, ani w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze wypłaca bowiem MSWiA. Wniosek należy złożyć u powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej. Niektórzy seniorzy są zawiedzeni tym, że świadczenie nie jest dla wszystkich. Pojawiły się komentarze:

Ja nie dostałam ani grosza, obiecują wiele ale jak przyjdzie co do czego to nie dają nic
Dla strażaków okej, ale mogliby dać więcej dla naprawdę potrzebujących
Chcą nas kupić za marne grosze, ale my się nie damy

Nie tylko strażacy otrzymają 200 złotych do emerytury 2022. Nowe zasady 2022

200 złotych do emerytury, to potocznie mówiąc 200 złotych dla strażaków OSP. Okazuje się jednak, że nie tylko oni dostaną świadczenie. O taki zastrzyk gotówki mogą ubiegać się od 1 stycznia 2022 także osoby, które odbyły służbę w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Świadczenie ratownicze wypłacane jest po złożeniu odpowiedniego wniosku do Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji co miesiąc do 15. dnia każdego miesiąca kalendarzowego. Kwota świadczenia ratowniczego podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca. Biorąc pod uwagę waloryzację, która obecnie wynosi aż 7 procent, świadczenie może być wyższe.

Więcej o: