500 plus dla seniora, to inaczej świadczenie uzupełniające, które przysługuje seniorom w wyjątkowo trudnej sytuacji zdrowotnej. Pieniądze pojawiają się na ich koncie co miesiąc i są wypłacane dożywotnio przez ZUS. W 2022 roku zmieniły się zasady przyznawania 500 plus dla seniora. Pula świadczeniobiorców uległa zmianie, zmieniła się także kwota świadczenia. Ma na to wpływ waloryzacja.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Seniorzy, którzy chcą ubiegać się o 500 złotych do emerytury, muszą ukończyć 75 lat i dostarczyć do urzędu wniosek, wraz z odpowiednimi dokumentami. Obowiązuje także próg dochodowy, który w 2022 roku uległ zmianie. Świadczenie przyznawane jest osobom, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Ze względu na ich stan zdrowia wniosek może złożyć w ich imieniu osoba bliska. Dokumenty, które należy załączyć to m.in.:
Waloryzacja, która w 2022 roku wyniosła aż 7 procent wpłynie nie tylko na emerytury, ale i na część świadczeń. Tak się stanie również z 500 plus dla seniora. Do tej pory nie wiadomo jeszcze, ile finalnie będzie wynosiło świadczenie, pewne jest to, że kwota będzie wyższa. W drugiej połowie lutego 2022 zostanie ogłoszone, o ile wzrośnie świadczenie, a seniorzy dostaną je z podwyżką już w marcu.
500 plus dla seniora przyznawane jest także pod jeszcze jednym warunkiem. Senior nie może przekroczyć progu dochodowego. Do 2022 roku próg ten wynosił 1727,08 zł brutto. Od 2022 roku został podniesiony i obecnie wynosi 1750 zł brutto. To oznacza większe grono świadczeniobiorców. Osoby, które przekroczą ten próg, także mają szansę na świadczenie, ale nieco mniejsze niż pozostali. Obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę".