Ile wyniesie 13 emerytura w 2022? Nie każdy dostanie tyle samo. Niektórzy stracą przez zmiany podatkowe

13 emerytura 2022 będzie kolejnym zastrzykiem gotówki dla seniorów. Wiadomo już kiedy wpłynie na ich konta. Pomimo tego, że waloryzacja emerytur będzie miała miejsce dopiero za jakiś czas, wiemy już także, ile wyniesie 13 emerytura w 2022. Nie wszyscy jednak otrzymają tyle samo.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeszcze jakiś czas temu wielu seniorów zastanawiało się, czy w tym roku trzynasta emerytura również wpłynie na ich konta. Wiemy już, że świadczenie to jest pewne, znamy nawet jego wysokość. Jednak w związku ze zmianami podatkowymi, jakie zaszły w naszym kraju nie każdy emeryt dostanie tyle samo. Wyjaśniamy dlaczego.

Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe

Dorota Gardias Ta spódnica Bonprix Doroty Gardias to hit! Podobna w Born2be

Najniższa emerytura 2022 a trzynastka. Waloryzacja emerytur wyniesie aż 7 procent

Na konferencji prasowej już kilka dni temu szef rządu Mateusz Morawiecki ogłosił, ile wyniesie waloryzacja emerytur i rent w 2022 roku:

Świadczenia emerytalne wzrosną od 1 marca o 7 proc. To jest wzrost bezprecedensowy, ponieważ do tego dodajemy jeszcze trzynastą emeryturę i kolejnych kilka procent czternastej emerytury w drugiej połowie roku.

Trzynasta emerytura wynosi dokładnie tyle, co minimalna emerytura w Polsce w danym roku po waloryzacji. W związku z tym kwota tego świadczenie będzie wyższa, jednak jak się okazuje nie dla wszystkich.

13 emerytura 2022 a nowa kwota wolna od podatku

Nowy system podatkowy wprowadzony przez Nowy Ład da się we znaki seniorom pobierającym 13. emeryturę. Po zmianach zwolnione z podatku PIT są tylko kwoty do 2500 zł miesięcznie. W takiej sytuacji państwo zabiera tylko 9 procent na składki zdrowotne. Jeśli jednak dodamy, do podstawowego świadczenia wysokości „trzynastki" kwota zwolniona z podatku dochodowego zostanie przekroczona. Niestety od nadwyżki tej kwoty emeryci oddadzą już 26 procent, na które składa się 9 procent składki zdrowotnej i 17 procent PIT.

Trzynasta emerytura 2022 a zmiany podatkowe. Kto straci?

Jeżeli emeryt w tym jednym miesiącu otrzyma 3,5 tys. brutto (emerytura i trzynastka). Przekracza wtedy górny próg dla emerytury bez podatku. W takim przypadku potrącone zostanie 26% od nadwyżki kwoty, czyli w tym przypadku od 1 tys. zł. W kieszeni seniora zostanie jedynie 3015 zł. Biorąc pod uwagę, że z tytułu samej emerytury dostawałby netto 2002 zł, oznaczałoby to, że trzynastka wyniosła dla niego jedynie 1013 zł. A zatem nawet mniej niż w 2021 r. Kwota trzynastej emerytury brutto byłaby wyższa niż dziś (dziś to 1250,88 zł brutto), ale na rękę niższa.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Trzynasta emerytura 2022 ile wynosi i kiedy będzie wypłacana?

Kiedy trzynasta emerytura w 2022 roku? Wypłaty już niedługo

W latach poprzednich wypłata trzynastki rozpoczęła się w kwietniu. W tym roku będzie tak samo. Pieniądze pojawią się na kontach wraz z emeryturą kwietniową. Wyjątkiem stanowią świadczenia i zasiłki przedemerytalne, w tym przypadku trzynasta emerytura zostanie wypłacona dopiero w maju.

Więcej o: