14 emerytura 2022. Kiedy wypłata? "Opóźniają ile mogą!". Termin jest inny niż w zeszłym roku

W 2022 roku wypłacona będzie ponownie 13 i 14 emerytura. Kiedy wypłata? Termin może odbiegać od tego z zeszłego roku. Zmieni się też kwota świadczenia w związku z waloryzacją. Przypominamy, komu przysługuje 14 emerytura i czy potrzebny jest wniosek.

To już pewne, że w 2022 roku powróci czternasta emerytura. Seniorzy do niedawna wiedzieli tylko o ponownej wypłacie "trzynastki" jednak Rząd przychylił się do próśb seniorów. Czternastka będzie, a co ciekawe - będzie wyższa niż rok temu. Ma to związek z rekordową waloryzacją, która wynosi aż 7 procent. Zasady wypłacania czternastki będą podobne, jak rok temu. Obowiązuje próg dochodowy, oraz zasada "złotówka za złotówkę". Pieniądze zostaną wypłacone "z urzędu" a więc emeryci nie muszą martwić się o składanie wniosku. Niestety, może zmienić się termin wypłat.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

14 emerytura 2022. Komu przysługuje świadczenie?

Trzynasta emerytura przysługuje wszystkim seniorom, którzy w momencie wypłacania świadczenia mają prawo do emerytury, lub renty. W przypadku czternastej emerytury sytuacja jest nieco inna. Oprócz statusu emeryta w 2021 roku obowiązywało kryterium dochodowe. Senior nie mógł przekroczyć dochodu w wysokości 2900 zł brutto. Jeśli to zrobił, kwota "czternastki" była pomniejszona zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę" Niektóre osoby nie dostały w związku z tym świadczenia. Najprawdopodobniej w 2022 roku zasady będą te same. Rząd nie zapowiedział zmian.

Ile wynosi 14 emerytura 2022? Kwota będzie wyższa w związku z waloryzacją

Czternasta i trzynasta emerytura w ubiegłych latach były równe najniższej emeryturze w kraju. Ponieważ tegoroczny wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniesie 107 proc., dzięki temu świadczenia wzrosną aż o 7 procent. W 2021 roku "czternastka" wynosiła 1250,88 złotych brutto. W 2022 roku na konta seniorów, którzy nie przekroczą progu dochodowego, wpłynie aż 1338,44 zł brutto. 

14 emerytura 2022 kiedy wypłata? Seniorzy mogą otrzymać ją później niż rok temu

W 2021 roku świadczenie wypłacono w listopadzie. Rząd zapowiedział, że w 2022 roku świadczenie wpłynie na konta seniorów pod koniec lata, lub z początkiem jesieni. Niestety, nie podano oficjalnej daty. Seniorzy niecierpliwią się i martwią, że ich dodatkowe świadczenie może wpłynąć na konta z opóźnieniem. Niektórzy twierdzą, że Rząd może wycofać się nawet z tej decyzji. W komentarzach na naszym profilu w mediach społecznościowych czytamy:

Opóźniają ile mogą! Pewnie skończyły im się pieniądze
Obiecują, aż skończy się na tym że nic nie dadzą
Potrafią tylko obiecywać, a w naszych portfelach grosze
Więcej o: