Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Kiedy w mediach w 2021 roku pojawiły się pierwsze informacje o zmianie tablic średniego dalszego trwania życia przez GUS. Na ich podstawie wyliczane są bowiem emerytury dla seniorów, a w związku z tym zmieniła się też wysokość niektórych świadczeń. Emeryci ruszyli wtedy masowo na urzędy, prosząc o ponowne przeliczenie świadczeń. Niestety tylko określona liczba osób mogła skorzystać z tej możliwości. Ponadto do tej pory emeryci mogli wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury dwa razy do roku. W 2022 roku ten przepis uległ zmianie, a wielu emerytów może na tym stracić.
W dalszym wniosku wniosek zostanie odrzucony od niepracujących emerytów z tzw. starego systemu (urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.), i niepracujących osób, które mają nową emeryturę (urodzonych po 31 grudnia 1948 r.).
Jeszcze w 2021 roku pracujący emeryci mogli raz na kwartał złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Rząd jednak zadecydował, że od 1 stycznia 2022 roku ZUS przeliczy emeryturę pracującemu świadczeniobiorcy tylko raz na rok. Pieniądze mogą stracić te osoby, których świadczenie naliczano według zarobków i stażu, ponieważ nie będą mogli już podwyższyć go poprzez przeliczenie podstawy jego wymiaru. Korzystne w tej sytuacji jest złożenie wniosku na początku roku, aby już od tego momentu była naliczana ewentualna podwyżka.
Sama forma składania wniosków nie uległa zmianie. Emeryci mogą wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury osobiście w urzędzie, lub online bez wychodzenia z domu. Potrzebny do tego jest formularz, który dostępny jest na stronie internetowej zus.pl.