Ponowne przeliczenie emerytury 2022: wprowadzono zmiany. Pracujący emeryci mogą dużo stracić

Wraz z nastaniem nowego roku zaszły zmiany w możliwości składania wniosku o ponowne przeliczenie emerytury 2022. Niestety nie są one korzystne dla seniorów. Najwięcej stracić mogą na tym osoby aktywne zawodowo.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy w mediach w 2021 roku pojawiły się pierwsze informacje o zmianie tablic średniego dalszego trwania życia przez GUS. Na ich podstawie wyliczane są bowiem emerytury dla seniorów, a w związku z tym zmieniła się też wysokość niektórych świadczeń. Emeryci ruszyli wtedy masowo na urzędy, prosząc o ponowne przeliczenie świadczeń. Niestety tylko określona liczba osób mogła skorzystać z tej możliwości. Ponadto do tej pory emeryci mogli wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury dwa razy do roku. W 2022 roku ten przepis uległ zmianie, a wielu emerytów może na tym stracić.

Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe

Anna Starmach Stylowy płaszcz przeciwdeszczowy Ani Starmach to hit na wiosnę

Kto może skorzystać z ponownego przeliczenia emerytury?

W ponownym przeliczeniu emerytury nie zmieniło się to, że wniosek zostanie przyjęty i rozpatrzony pozytywnie tylko od osób, które:

  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad
  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego

W dalszym wniosku wniosek zostanie odrzucony od niepracujących emerytów z tzw. starego systemu (urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.), i niepracujących osób, które mają nową emeryturę (urodzonych po 31 grudnia 1948 r.).

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2021 a 2022

Jeszcze w 2021 roku pracujący emeryci mogli raz na kwartał złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Rząd jednak zadecydował, że od 1 stycznia 2022 roku ZUS przeliczy emeryturę pracującemu świadczeniobiorcy tylko raz na rok. Pieniądze mogą stracić te osoby, których świadczenie naliczano według zarobków i stażu, ponieważ nie będą mogli już podwyższyć go poprzez przeliczenie podstawy jego wymiaru. Korzystne w tej sytuacji jest złożenie wniosku na początku roku, aby już od tego momentu była naliczana ewentualna podwyżka.

DLOKR 200 złotych do emerytury 2022 tylko dla wybranych, nie z ZUS

Kiedy i jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022?

Sama forma składania wniosków nie uległa zmianie. Emeryci mogą wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury osobiście w urzędzie, lub online bez wychodzenia z domu. Potrzebny do tego jest formularz, który dostępny jest na stronie internetowej zus.pl.

Więcej o: