Emerytury stażowe 2022 jednak wejdą w życie? Najnowsze informacje budzą niepokój. "Lata pracy w błoto"

Emerytura stażowa 2022 może wejść w życie, jeśli obywatele spełnią odpowiednie warunki. Większość obywateli jest za wprowadzeniem emerytur stażowych 2022, ale obawiają się, że deklarowana kwota świadczeń będzie zbyt niska. Oto najnowsze informacje.

Prezydent Andrzej Duda na początku swojej kadencji zapowiedział, że planuje wprowadzić emerytury stażowe. Było to w 2015 roku, a o emeryturach stażowych nadal jest głośno. Niestety, to nie prezydent mówi o nich najwięcej. Zmian domagają się związkowcy, którzy pamiętają o złożonych obietnicach. Najnowsze informacje nie wróżą nic dobrego. Obywatele obawiają się, że ustawa nie wejdzie w życie, lub zwyczajnie nie będzie się im opłacać. Jaka jest szansa na emerytury stażowe 2022?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia

Emerytury stażowe 2022. O co chodzi i czy jest szansa na to, że wejdą w życie?

Wiek emerytalny w Polsce obecnie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Emerytury stażowe liczyłyby lata do emerytury na podstawie stażu pracy, a nie wieku pracowników. Dzięki temu mogliby udać się na emeryturę wcześniej i wcześniej odpocząć. Większość obywateli to zwolennicy tego pomysłu. Wśród nich są wyborcy Andrzeja Dudy, który sam ogłosił ten pomysł w 2015 roku.

Do tej pory do sejmu trafiły aż dwa projekty, w których opisano pomysły na wprowadzenie emerytur stażowych. Wśród nich — obywatelski projekt "Solidarności", który zakłada, że emerytura stażowa ma przysługiwać osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku. Ich okres składkowy i nieskładkowy wynosiłby 35 lat dla kobiet oraz 40 lat dla mężczyzn. Wówczas wypłacone świadczenie nie mogłoby być niższe niż minimalna emerytura. Projekt zatrzymał się na czytaniu w Sejmie, które po raz ostatni miało miejsce 15 grudnia 2021. Szanse na wprowadzenie tego projektu do obecnych przepisów są małe. Nadal czekamy na dalsze informacje. 

Emerytura stażowa 2022, a projekt Andrzeja Dudy. Jaki jest pomysł prezydenta?

Prezydent ma nieco inny pomysł. Wcześniejsza emerytura według niego możliwa byłaby po 39 latach pracy dla kobiet i 44 latach dla mężczyzn, jeśli osiągnięty zostałby kapitał wystarczający na wypłatę w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Seniorzy obawiają się, że w związku z rosnącą inflacją emerytury stażowe byłyby bardzo niskie. W związku z tym nie opłacałoby im się przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. W internecie pojawiły się komentarze dotyczące takiego ewentualnego obrotu spraw. Internauci pisali:

Lata pracy w błoto. Jak mają dać minimalną emeryturę, to mogą nic nie dawać
Człowiek pracuje i liczy na docenienie swojej pracy. Rząd się z tym nie liczy
Prędzej umrę niż się doczekam pieniędzy za lata pracy

Emerytury stażowe 2022 najnowsze informacje. Jaka jest szansa na emerytury stażowe 2022?

Na stronie internetowej OPZZ pojawiły się wybrane listy, które dwa lata temu związkowcy wysłali do prezydenta. Oskarżają w nich Andrzeja Dudę o niewywiązywanie się z obietnic wyborczych. Dodatkowo Solidarność neguje pomysł Andrzeja Dudy i nie chce rozwiązać tego problemu drogą kompromisu. Ich zdaniem długość zaproponowanych przez prezydenta okresów składkowych i nieskładkowych nie opłaca się obywatelom. Pozostaje nam czekać.

Więcej o: