Dopłaty do ogrzewania 2022: zyskać można nawet 69 tys. zł! Dodatek osłonowy to jedynie część wsparcia

Niestety ceny rachunków za ogrzewanie w naszych domach wciąż rosną. Inflacja daje się we znaki wielu osobom. Państwo próbuje złagodzić wciąż rosnące ceny za ogrzewanie naszych domów i proponuje dopłaty do ogrzewania 2022. Co ciekawe nie jest to jedynie dodatek osłonowy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeżeli chcemy w pierwszej kolejności zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, przyjrzyjmy się naszym domom lub mieszkaniom. Duża część ciepła ucieka przez nieszczelne okna lub drzwi. Czasem przestarzały piec nie wyrabia z ogrzewaniem i spala zbyt wiele. Na to, aby temu zapobiec, stworzone zostały specjalne programy pokrywające część kosztów związanych z wymianą okien drzwi pieców lub po prostu ocieplenia budynku. Wyjaśnimy dziś, jak działają i kto może skorzystać.

Zobacz wideo Polska pozbywa się kopciuchów? Rzecznik PAS: Najlepiej działają gminy ze Śląska

Nowy program Moje Ciepło. Nabór rusza już niedługo. Zyskać można od 7 do nawet 21 tys. zł

Jeżeli planujesz zakup pompy ciepła do swojego nowego domu, powinien zainteresować cię program Moje Ciepło. Nabór wniosków ma ruszyć w pierwszych miesiącach 2022 roku. Program Narodowego Funduszu potrwa kilka lat, a wnioski o dofinansowanie na zakup pompy ciepła będzie można składać do końca 2026 roku. Kwota dofinansowania jest uzależniona od tego, jaki rodzaj pompy chcemy zakupić. Przy zakupie pompy powietrznej można otrzymać 7 tys. zł, zaś przy tej gruntowej nawet do 21 tys. zł.

Program Ciepłe Mieszkanie: dzięki niemu wymienisz okna, drzwi lub piec

Program "Ciepłe Mieszkanie" realizowany jest dzięki NFOŚiGW. Ma on ruszyć już w drugim kwartale tego roku. Jego celem jest wsparcie wymiany źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej. Poza tym przeznaczony jest on dla zabudowy wielolokalowej. Dotacja może wynieść od 13 tys. zł do nawet 26 tys. zł w przeliczeniu na jeden lokal.

Rządowy program Czyste Powietrze skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych. Ma pomóc w walce z "kopciuchami"

III część programu Czyste Powietrze ruszyła już 25 stycznia 2022. W tej edycji dofinansowanie wyniesie maksymalnie 69 tys. zł. Program ten po raz kolejny ma na celu zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzonych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. wymianę starych pieców czy nieszczelnych okien.

Dodatek osłonowy 2022: zyskać można ponad 1400 zł

O pieniądze z tytułu dodatku osłonowego mogą starać się osoby, których miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1500 zł na osoby przy większej ilości osób w domu. Wniosek w tej sprawie składa się w gminie, lub online. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia można liczyć na wsparcie w wysokości od 400 zł do nawet 1150 zł. Natomiast o 100 zł do nawet 287 zł więcej mogą otrzymać osoby ogrzewające gospodarstwa węglem.

Więcej o: