Ulga na internet 2022: odliczenie, z którego warto skorzystać. Jest jednak pewne ograniczenie

Internet to nieodłączny element codzienności. Ulga na internet to jedno z możliwych odliczeń w zeznaniu podatkowym. Jest jednak jedno kluczowe ograniczenie, o którym mogłeś nie wiedzieć, jeżeli wcześniej nie korzystałeś z ulgi. Kto może odliczyć opłaty za internet?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W tym roku również można skorzystać z ulgi na internet podczas rozliczenia podatkowego za poprzedni okres składkowy. Jak sprawdzić czy wcześniej już odliczaliśmy opłaty za internet w PIT? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Polski Ład. Na jakie pułapki trzeba uważać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Dorota Gardias Ta spódnica Bonprix Doroty Gardias to hit! Podobna w Born2be

Ile wynosi ulga na internet 2022 i o jakich danych trzeba pamiętać?

Z ulgi na internet ma prawo skorzystać osoba ponosząca wydatki z tego tytułu. Na dokumentach powinno widnieć imię i nazwisko oraz dane osoby, na którą zapisana jest usługa. Kwota ulgi wynosi 760 zł, w przypadku małżonków ta kwota podwaja się. 

Warto pamiętać o danych, które powinny się znaleźć w naszych rachunkach, czyli:

  • odbiorca usługi (kupujący),
  • sprzedawca usługi (dane identyfikujące),
  • rodzaj usługi
  • kwota do zapłaty.

Ulga na Internet 2022: kto może z niej skorzystać? Zaoszczędzić można nawet 1520 zł Ulga na Internet 2022: kto może z niej skorzystać? Zaoszczędzić można nawet 760 zł

PIT: Jak sprawdzić, czy mogę odliczyć internet?

Jeżeli zastanawiasz się, czy w ostatnich latach korzystałeś z odliczenia z tytułu korzystania z internetu, możesz sprawdzić rozliczenia z poprzednich okresów podatkowych. Ułatwieniem będzie to, jeżeli robiliśmy to w sposób elektroniczny. Należy wygenerować zeznania podatkowe z ubiegłych lat. Muszą one zawierać druk PIT/O.

Ile razy można skorzystać z ulgi internetowej i kto będzie mógł dokonać odliczenia?

Opłaty za korzystanie z internetu można odliczyć wyłącznie w dwóch następujących po sobie latach podatkowych. To od podatnika zależy, w którym roku zdecyduje się skorzystać w ulgi, jeżeli nie robił tego wcześniej. Tylko wybrana grupa odbiorców internetu będzie miał możliwość skorzystania z ulgi. Dotyczy to osób, które rozliczają się przy pomocy wybranych formularzy PIT: PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37 i posiadają udokumentowane wydatki związane z dostarczaniem internetu za rok 2021. 

Więcej o: