14 emerytura 2022: kiedy ruszą wypłaty świadczenia? Internauci: "Przy okazji można podzielić Polaków"

Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów wypłacane z urzędu. Kiedy ruszą wypłaty 14 emerytury 2022? Świadczeniobiorcy czekają na oficjalną informację.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czternastą emeryturę wprowadziła ustawa o kolejnym w 2021 roku dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Do tej pory wypłacana była jednorazowo — w zeszłym roku w kwocie najniższego świadczenia emerytalnego. Wysokość 14 emerytury wyniosła więc 1250,88 zł po marcowej waloryzacji. 

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Ile wyniesie 14 emerytura netto? Kwota świadczenia

14 emerytura jest wypłacana na trochę innych zasadach niż 13 emerytura. Kwota świadczenia wyniesie tyle, co wysokość minimalnej emerytury, czyli po marcowej waloryzacji - 1338,44 zł. Projekt ustawy dotyczący 14 emerytury ma być podobny do zeszłorocznego. Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie jest najniższe, zaś po przekroczeniu progu 2900 zł zastosowany zostanie mechanizm "złotówka za złotówkę". Przykładowo, jeśli otrzymywana emerytura wynosi 3000 zł, to wysokość 14 emerytury będzie o 100 zł niższa. 

Czternasta emerytura 2022: kiedy wypłata świadczenia?

Świadczenie z ZUS ma ochronić emerytów przed wysoką inflacją i jej skutkami. Kiedy możemy spodziewać się wypłaty 14 emerytury?

W tym roku także, jesienią lub późnym latem otrzymają 14. emeryturę.

- zapowiedział premier Morawiecki

Wypłata "czternastki": dla kogo? Zasady przyznawania

14 emerytura zostanie przyznana z automatu i nie jest konieczne składanie wniosków. Świadczenie otrzymają osoby posiadające prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. W przypadku, gdy jedna osoba będzie miała prawo do kilku świadczeń, otrzyma jedno, dodatkowe świadczenie roczne. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Decyzja o ponownym przyznaniu świadczenia dla emerytów i rencistów jakim jest 14. emerytura podzieliła internautów, a wśród komentarzy pojawiają się takie głosy:

 (...) przy tej okazji można podzielić Polaków
Jeżeli chodzi o 14 to też powinny być wypłacane wszystkim emerytom bez względu na wysokość emerytur. (...)
Każdy umie tylko narzekać, ale na trzynastki i podwyżki czekają (...)
Po czterdziestu latach, są takie nędzne emerytury ze wystarczy tylko na leki i to nie na wszystkie (...)
Więcej o: