Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zastępca Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak za pośrednictwem Twittera poinformował o skutkach ostatnich nawałnic:
Dłuższe przerwy w dostawie elektrycznej upoważniają nas do wnioskowania o bonifikatę, którą potocznie nazywa się odszkodowaniem. Kwestie te są szczegółowo określone w umowie z naszym operatorem, jednak regulacje te znajdują się także w rozporządzeniu Ministra Energii z dnia 6 marca 2019 r.
Zgodnie z przepisami możemy wymienić różne rodzaje przerw prądu:
Dodatkowo przepisy przewidują maksymalną długość przerwy w dostawie prądu. Jednorazowa przerwa nie może przekroczyć:
W ciągu całego roku przerwy te łącznie nie mogą przekroczyć odpowiednio 35 i 48 godzin. I to jest kluczowa informacja dla osób chcących się ubiegać o bonifikatę. Zgodnie z powyższymi zapisami, odszkodowanie należy się odbiorcy w momencie, gdy przerwy w dostawie prądu trwały dłużej niż jest to określone w ustawie. Trzeba natomiast wziąć pod uwagę, że czas przerwy liczy się od momentu uzyskania przez zakład energetyczny zgłoszenia o braku prądu.
Wysokość bonifikaty za przerwy w dostawie prądu możemy podzielić na dwie grupy. Odbiorcy przyłączeni do sieci o napięciu poniżej 1 kV, czyli grupa taryfowa G, do której należą gospodarstwa domowe, mogą otrzymać wypłatę w wysokości 10-krotności ceny energii elektrycznej za okres, którym wystąpiła przerwa. Pozostali odbiorcy mogą otrzymać bonifikatę w wysokości 5-krotności ceny.
Chcąc otrzymać środki, musimy złożyć wniosek do operatora systemu dystrybucyjnego. Jego wzór znajdziemy na stronie internetowej naszego operatora. OSD na odpowiedź ma 30 dni. Często w przypadku tzw. siły wyżej decyzja jest odmowna. Przysługuje nam od niej odwołanie i zdecydowanie powinniśmy je złożyć. UOKiK zapisy o wyłączeniu odpowiedzialności przedsiębiorstwa energetycznego z powodu siły wyższej, czyli burzy czy nawałnicy, wpisał do rejestru klauzul niedozwolonych. Nawet jeśli dystrybutor takie zapisy zawarł w umowie z nami, to nie są one wiążące.