Ulga na internet: co ile lat można odliczać? Nie każdy będzie mógł z niej skorzystać w 2022 roku

Czas rozliczeń podatkowych za rok 2021 trwa, a wraz z nim możliwość skorzystania z odliczeń. Jednym z nich jest ulga na internet. Dlaczego jest ona specyficzna i nie każdy może z niej skorzystać w 2022 roku?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Odliczenie z tytułu ulgi na internet przewidziane jest dla osób, które korzystają z sieci internetowej zarówno w telefonie komórkowym, jak i laptopie. Jest to specyficzna ulga, którą można odliczyć wyłącznie dwa razy w życiu, bez znaczenia kiedy korzystało się z niej ostatni raz. O czym należy pamiętać?

Ta bluzka z bufiastymi rękawami Sykut Jeżyny jest idealna na wiosnę! Model ten jest na wyprzedaży Ta bluzka z bufiastymi rękawami jest idealna na wiosnę

Zobacz wideo Polski Ład. Na jakie pułapki trzeba uważać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Ulga na internet 2022: warunki przyznania i limit 

Odliczenia w ramach ulgi na internet można dokonać wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych. Z ulgi internetowej mogą skorzystać podatnicy, którzy ponieśli w ciągu roku wydatki związane z użytkowaniem internetu. Oprócz tego posiadają oni dokument potwierdzający poniesienie wydatku, który zawiera:

  • dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi),
  • dane identyfikujące sprzedającego usługę,
  • rodzaj zakupionej usługi,
  • kwotę zapłaty.

Emerytura po mężu 2022: propozycja zmian 'Najwyższy czas na sprawiedliwość dla wdów i wdowców' Emerytura po mężu 2022: "Najwyższy czas na sprawiedliwość"

Ulga internetowa 2022: kwota odliczenia to nawet 1520 zł

Kwota możliwa do odliczenia na osobę to 760 zł. O tyle podatnik może pomniejszyć swój dochód. Kiedy na fakturze za internet widnieje imię i nazwisko obojga małżonków i ponieśli oni z tego tytułu wydatki, to każde z nich może skorzystać z ulgi podatkowej, więc razem mogą odliczyć nawet 1520 zł. Odliczeń można dokonać w zeznaniu podatkowym w formularzach: PIT-37, PIT-36, PIT-28 oraz poprzez załącznik PIT/O.

Ulga na internet 2022: jak sprawdzić, czy można skorzystać z odliczenia?

Niektórzy zastanawiają się, czy korzystali już wcześniej z ulgi podatkowej na internet. Odpowiedź można znaleźć w:

  • Urzędzie Skarbowym. Pracownik sprawdzi w bazie danych informacje o korzystaniu z ulgi,
  • Zeznaniach podatkowych z poprzednich lat w załączniku PIT/O w formie elektronicznej lub papierowej, jeśli posiadasz kopię.
Więcej o: