Emerytura po mężu 2022 będzie niższa niż 85 procent? "Gdzie moje składki? To powinno być karalne!"

Nie od dziś kontrowersje wzbudza to, ile wynosi renta rodzinna dla wdowy. Zmiany, które być może wejdą w życie w 2022 roku, nie cieszą każdego. Jeśli projekt Koalicji Obywatelskiej zostanie zrealizowany, emerytura po mężu może być niższa niż dotychczas. Co to oznacza?

Wieloletnie małżeństwa, które wspólnie partycypowały w kosztach, od chwili śmierci małżonka często zmagają się z pogorszeniem sytuacji materialnej. Kiedy odchodzi druga połówka, wdowa lub wdowiec mogą zrzec się własnego świadczenia, aby dopiero otrzymać emeryturę po drugiej osobie. Takie prawo nie opłaca się wszystkim zwłaszcza dlatego, że nawet jeśli zrzekną się własnego świadczenia, świadczenie małżonka nie będzie wynosić sto procent. W 2022 roku szykują się zmiany, które mogą pomóc rozwiązać ten problem. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe

Ile wynosi renta rodzinna dla wdowy? Emerytura po mężu zależna od wnioskujących

Do renty rodzinnej ma prawo niemal każda osoba bliska zmarłego. Zaliczamy do tej grupy m.in. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także wnuki i rodzeństwo, rodziców i w końcu — małżonka. O rentę rodzinną może wnioskować więcej niż jedna osoba. W zależności od liczby świadczeniobiorców renta rodzinna wynosi:

  • 85% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba;
  • 90% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby;
  • 95% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.

Małgorzata Rozenek pozuje w cielistej bieliźnie. Figura godna pozazdroszczeniaMałgorzata Rozenek ma sukienkę podkreślającą figurę!

Jakie warunki musi spełnić wdowa? Emerytura po mężu nie jest dla każdej żony

Nie każda małżonka może ubiegać się o rentę rodzinną. Przysługuje ona tylko, jeśli wdowa:

  • w chwili śmierci małżonka miał skończone 50 lat lub był niezdolny do pracy; albo
  • wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, które nie ukończyło 16 lat, a jeśli uczy się w szkole – 18 lat;
  • sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej;
  • ukończył 50 lat lub stał się niezdolny do pracy już po śmierci współmałżonka, lecz nie później niż 5 lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci.

Kiedy zmiana czasu na letni 2022?Zmiana czasu na letni 2022. Przestawiamy zegarki po raz ostatni?

Wówczas przysługuje jej świadczenie, ale tylko jeśli zrzeknie się własnej emerytury. To z kolei nie podoba się wielu obywatelom. W internecie wyrazili zdanie na temat renty rodzinnej.

Powinno być przynajmniej 50% renty po małżonku i niezależnie od wieku wdowy lub wdowca?
A co z alimenciarzami? kto wymyślił żeby była żona miała prawo do 50% renty po byłym mężu tylko dlatego że nie chciało się pracować?
Gdzie moje składki? To powinno być karalne!

Renta rodzinna, czyli emerytura po mężu. Zmiany możliwe jeszcze w tym roku? 

Koalicja Obywatelska wypowiedziała się na temat renty rodzinnej. Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka KO na konwencji partii w Płońsku przedstawiła pomysł, aby wdowa lub wdowiec mogli zachować swoją emeryturę i oprócz niej mieli jeszcze prawo do 25. proc. świadczenia małżonka. Wówczas mieliby wybór. Czy pobierać 85 procent emerytury zmarłego, czy swoją emeryturę i dodatkowe 25 procent emerytury np. zmarłego małżonka. Póki co nie wiadomo, czy projekt wejdzie w życie.

Więcej o: