Komu przysługuje zwrot kosztów dojazdu do pracy 2022? Wiele osób nie wie, że może skorzystać z tej ulgi

Zastanawiasz się, czym są koszty uzyskania przychodów 2021 i w jaki sposób możesz na nich zyskać? To nic innego jak potocznie nazywana ulga na dojazdy do pracy 2021. Wiele osób może nie wiedzieć o możliwości skorzystania z niej. Otrzymać można nie tylko zwrot kosztów dojazdu do pracy samochodem prywatnym 2021, ale także na bilety transportu publicznego.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Duża część polaków dojeżdża codziennie do pracy własnym samochodem lub komunikacja miejską. Niestety koszt takiego codziennego przejazdu na pewno mocno odbija się na domowym budżecie. Pieniądze wydane na paliwo możemy odliczyć w zeznaniu rocznym. Aby odliczyć koszty uzyskania dochodu od swoich dochodów, należy być zatrudnionym na umowie o pracę.

Zobacz wideo Polski Ład. Czy rozliczanie się z małżonkiem się opłaca? [Q&A]

Anna Lewandowska Te spodnie wracają do łask! Ma je nawet Ania Lewandowska

Koszty uzyskania przychodu 2021: na czym polegają?

Przychody uzyskane na umowie o pracę, zanim zostaną opodatkowane podatkiem PIT, są pomniejszane m.in. o tak zwane pracownicze koszty uzyskania przychodów. Możliwość ich rozliczenia wpływa na ostateczną wysokość dochodów podlegających opodatkowaniu. Oznacza to, że pracownik płaci niższy PIT.

Zwrot kosztów dojazdu do pracy 2022. Kto może skorzystać i ile wynosi ulga

Dzięki uwzględnieniu w naszym zeznaniu kosztów uzyskania przychodów podatek do zapłacenia będzie niższy. Co ważne koszty te możemy odliczyć niezależnie od tego czy nasze miejsce pracy znajduje się w miejscowości, w której mieszkamy, czy nie. Pracownik starający się o zwrot musi spełniać jednak te warunki:

  • zatrudnienie w zakładzie jest na podstawie umowy o pracę
  • podatnik nie pobiera dodatku za rozłąkę
  • złożenie u pracodawcy oświadczenia na cele stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu

Ci, którzy dojeżdżają do pracy w miejscowości, w której pracują, mają prawo do pomniejszenia przychodów o 250 zł miesięcznie, czyli maksymalnie 3000 zł za cały rok podatkowy. Jeżeli dojeżdżamy z innej miejscowości, możemy odliczyć większą kwotę. Przysługuje nam wtedy maksymalnie 300 zł miesięcznie, ale nie więcej niż 3600 zł za rok.

Jakie ulgi podatkowe 2021 obowiązują przy rozliczeniu PIT? Jakie ulgi podatkowe 2021 obowiązują przy rozliczeniu PIT?

Ulga na dojazdy do pracy 2021 a dojazd komunikacja miejską

Odliczenie kosztów dojazdu do pracy od podatku przysługuje także osobom dojeżdżającym np. komunikacją miejską. Kiedy jednak wybieramy transport publiczny, jest możliwości uwzględnienia faktycznie poniesionych wydatków na dojazd do pracy. W takiej sytuacji niezbędne będzie jednak przedstawienia np. imiennego biletu.

Więcej o: