Najniższa renta 2022 wzrośnie. Rencista również dorobi do niej więcej. Zmieniają się limity

Zastanawiasz się, ile wynosi minimalna renta 2022? Wszystko zależy od tytułu, z jakiego pobiera się dane świadczenie. Kwoty różnią się w zależności czy jest to renta socjalna 2022 na rękę, czy może po prostu renta rodzinna 2022. Wyjaśnimy dziś, komu przysługują takie świadczenia i ile dokładnie wynoszą.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W Polsce istnieje kilka rodzajów rent, z których mogą skorzystać osoby ubezpieczone. Wysokość tych świadczeń różni się od siebie i przyznawane są na innych warunkach łączy je jedno. Rok rocznie, poddawane są waloryzacji.

Zobacz wideo Izabela Leszczyna o emeryturach stażowych i pomyśle PO

Anna LewandowskaTe spodnie wracają do łask! Ma je nawet Ania Lewandowska

Czy renta 2022 bez podatku to każda renta? Jakie rodzaje rent można otrzymać

Jeżeli osoba jest ubezpieczona, ma prawo ubiegać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o następujące rodzaje rent:

Każda z nich stanowi inne świadczenie i inna jest jego wysokość.

Najniższa renta 2022 netto. Ile wynosi renta socjalna 2022 na rękę?

Renta socjalna od marca 2021 wynosiła 1250,88 zł. Jest to dokładnie 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ustalonej i podwyższonej zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak niedługo jej kwota ulegnie zmianie z powodu waloryzacji zaplanowanej na 1 marca.

Kwota najniższa 2022 renty z tytułu niezdolności do pracy: ile wynosi? Waloryzacja rent i emerytur 2022 zmieni je wysokość.

W 2022 roku ma dojść do waloryzacji świadczeń w tym rent. Już jakiś czas temu Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji poinformował, że waloryzacja świadczeń wyniesie 7%. Na jego Tweeterze możemy przeczytać, że w 2022 roku najniższa emerytura i renta z tyt. Całkowitej niezdolności do pracy, rodzinna i socjalna wyniosą 1338,44 zł. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 1003,83 zł.

Bonifikata za brak prądu 2022Bonifikata za brak prądu. Nie każdy ją otrzyma

Ile można dorobić do renty 2022? Od marca obowiązywać będą wyższe limity

Osoby będące na rencie muszą pilnować kwoty swoich dochodów z tytułu innego niż renta, aby nie stracić tego świadczenia. Ustalone do tego zostały specjalne limity. Od 1 marca do 31 maja 2022 roku kwota przychodu odpowiadająca:

  • 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2021 r. wynosi 4196,60 zł — przychody powyżej tej kwoty wpłyną na zmniejszenie renty
  • 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2021 r. wynosi 7793,70 zł — przychody powyżej tej kwoty będą oznaczać zawieszenie renty

Jeszcze do końca 2021 roku na zawieszenie wypłaty renty socjalnej miały wpływ praktycznie wszystkie przychody z pracy, a także z najmu i dzierżawy. Aktualnie ustanowiono limity, które są takie same jak w przypadku rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych.

Więcej o: