Najniższa renta 2022 wzrośnie. Rencista również dorobi do niej więcej. Zmieniają się limity

Zastanawiasz się, ile wynosi minimalna renta 2022? Wszystko zależy od tytułu, z jakiego pobiera się dane świadczenie. Kwoty różnią się w zależności czy jest to renta socjalna 2022 na rękę, czy może po prostu renta rodzinna 2022. Wyjaśnimy dziś, komu przysługują takie świadczenia i ile dokładnie wynoszą.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W Polsce istnieje kilka rodzajów rent, z których mogą skorzystać osoby ubezpieczone. Wysokość tych świadczeń różni się od siebie i przyznawane są na innych warunkach łączy je jedno. Rok rocznie, poddawane są waloryzacji.

Zobacz wideo Izabela Leszczyna o emeryturach stażowych i pomyśle PO

Czy renta 2022 bez podatku to każda renta? Jakie rodzaje rent można otrzymać

Jeżeli osoba jest ubezpieczona, ma prawo ubiegać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o następujące rodzaje rent:

Każda z nich stanowi inne świadczenie i inna jest jego wysokość.

Najniższa renta 2022 netto. Ile wynosi renta socjalna 2022 na rękę?

Renta socjalna od marca 2021 wynosiła 1250,88 zł. Jest to dokładnie 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ustalonej i podwyższonej zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak niedługo jej kwota ulegnie zmianie z powodu waloryzacji zaplanowanej na 1 marca.

Kwota najniższa 2022 renty z tytułu niezdolności do pracy: ile wynosi? Waloryzacja rent i emerytur 2022 zmieni je wysokość.

W 2022 roku ma dojść do waloryzacji świadczeń w tym rent. Już jakiś czas temu Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji poinformował, że waloryzacja świadczeń wyniesie 7%. Na jego Tweeterze możemy przeczytać, że w 2022 roku najniższa emerytura i renta z tyt. Całkowitej niezdolności do pracy, rodzinna i socjalna wyniosą 1338,44 zł. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 1003,83 zł.

Ile można dorobić do renty 2022? Od marca obowiązywać będą wyższe limity

Osoby będące na rencie muszą pilnować kwoty swoich dochodów z tytułu innego niż renta, aby nie stracić tego świadczenia. Ustalone do tego zostały specjalne limity. Od 1 marca do 31 maja 2022 roku kwota przychodu odpowiadająca:

  • 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2021 r. wynosi 4196,60 zł — przychody powyżej tej kwoty wpłyną na zmniejszenie renty
  • 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2021 r. wynosi 7793,70 zł — przychody powyżej tej kwoty będą oznaczać zawieszenie renty

Jeszcze do końca 2021 roku na zawieszenie wypłaty renty socjalnej miały wpływ praktycznie wszystkie przychody z pracy, a także z najmu i dzierżawy. Aktualnie ustanowiono limity, które są takie same jak w przypadku rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych.

Więcej o: