13 emerytura 2022 netto - kiedy wypłata? "Posłom wyrównano, a emerytowi obcina się trzynastkę"

13 i 14 emerytura 2022 mają ponownie zasilić konta seniorów. To bardzo dobra wiadomość jednak suma tych świadczeń może nie być tak wysoka, na jaką liczą seniorzy. Wyjaśnimy dziś, kiedy będzie wypłacana i ile wyniesie 13 emerytura w 2022 roku, a także, na czym dokładnie mogą stracić emeryci.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Od kiedy w naszym kraju szaleje inflacja każdy dodatkowy grosz do świadczeń emerytalnych jest dla najstarszych obywateli bardzo ważny. Wiemy już, że w 2022 roku 13 i 14 emerytura również pojawi się na kontach seniorów, lecz ich kwota w niektórych przepadkach pomimo waloryzacji może być niższa niż w 2021 roku. Tłumaczymy jak to możliwe.

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Kiedy wyplata 13 emerytury w 2022, a kiedy czternastka?

W poprzednich latach seniorzy mogli cieszyć się z dodatkowych pieniędzy już w kwietniu. W 2022 roku będzie tak samo. Pieniądze pojawią się na kontach wraz z emeryturą kwietniową. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są świadczenia i zasiłki przedemerytalne, w tym przypadku trzynasta emerytura zostanie wypłacona dopiero w maju. Czternastkę natomiast, ZUS rozpoczął wypłacać w 2021 roku pod koniec października. Możliwe, że również w tym roku stanie się to w podobnym czasie.

Waloryzacja emerytur 2022: ile wyniesie?

Trzynasta emerytura wynosi tyle samo, co minimalna emerytura w Polsce w danym roku po waloryzacji. Szef rządu Mateusz Morawiecki ogłosił, ile wyniesie waloryzacja emerytur i rent w 2022 roku:

Świadczenia emerytalne wzrosną od 1 marca o 7 proc. To jest wzrost bezprecedensowy, ponieważ do tego dodajemy jeszcze trzynastą emeryturę i kolejnych kilka procent czternastej emerytury w drugiej połowie roku.

Emerytura bez podatku 2022 ma wpływ na to ile wyniesie 13 emerytura w 2022 roku

Po zmianach podatkowych, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, emerytury do kwoty 2500 zł zostały zwolnione z podatku. W takiej sytuacji państwo zabiera tylko 9 procent na składki zdrowotne. Jeżeli jednak w jednym czasie na konto seniora wpłynie dwa świadczenia w postaci emerytury podstawowe i trzynastki kwota ta zostanie stanowczo przekroczona. Niestety od nadwyżki tej kwoty emeryci oddadzą już 26 procent, na które składa się 9 procent składki zdrowotnej i 17 procent PIT. Oznacza to, że im większą emeryturę pobiera senior, tym większa suma pieniędzy przekroczy kwotę wolną i większy podatek będzie trzeba odliczyć od trzynastki.

Internauci tak komentują tę sytuację:

Biednemu zawsze wiatr w oczy tylko dlaczego posłom i senatorom wyrównano to co zabrał Polski ład a emerytowi, który ma powyżej 2500 zł obcina się trzynastkę
starczy jedno słowo: chamstwo
Więcej o: