Waloryzacja rent i emerytur 2022: ile dokładnie wyniesie? Przedstawiamy tabele netto

Najniższa emerytura 2022 roku już 1 marca pójdzie w górę. Tego dnia dojdzie do waloryzacji rent i emerytur w Polsce. Wiemy już, ile wyniosą podwyżki świadczeń i zabraliśmy te dane w tabeli.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rok rocznie w Polsce mamy do czynienia z waloryzacją rent i emerytur. W 2022 roku ma ona odbyć się ponownie 1 marca. Dokładną jej wysokość zawsze dowiadujemy się kilka dni przez jej wejściem w życie, jednak w tym roku już wiemy, o ile podniosą się świadczenia emerytalne i rentowe.

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Czym jest waloryzacja? W 2022 roku wartość pieniądza dużo straciła przez szalejącą inflację

Waloryzacja to termin, który odnosi się do zwiększenia wartości pieniędzy wypłacanych ze świadczeń w celu utrzymania jego prawdziwej wartości na niezmienionym poziomie. Waloryzacja emerytur i rent jest prawnie określonym mechanizmem zwiększania nominalnej wysokości świadczeń takich jak np. emeryt czy renty z powodu utraty ich realnej wartości wynikającej głównie z inflacji, która w naszym państwie ostatnio szaleje.

Waloryzacja rent i emerytur 2022: świadczenia wzrosną o 7%

Kilka dni temu na konferencji prasowej szef rządu Mateusz Morawiecki ogłosił, że waloryzacja emerytur i ren wyniesie w 2022 roku 7%. Na Twitterze Kancelarii Premiera można przeczytać też dokładne sumy świadczeń, które będą wypłacane po waloryzacji. Według tego wpisu i zapowiedzi Premiera, np. najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, rodzinna i socjalna wyniesie po waloryzacji 1338,44 zł. Natomiast średnia emerytura 2868,70 zł.

ZUS waloryzacja emerytur 2022: tabela. Ile zyskają seniorzy?

W związku z tymi informacjami możemy wyliczyć, że minimalna emerytura po waloryzacji w 2022 roku wyniesie 1338,44 zł brutto. W związku z większą kwota pobieranej emerytury kwoty te będą wzrastały odpowiednio np. osoba pobierająca w 2021 roku emeryturę o wysokości 1300 zł brutto, po waloryzacji otrzyma 1391 zł brutto. Natomiast osoba pobierająca 2000 brutto w 2021 roku już w 2022 po waloryzacji będzie otrzymywała 2140 zł brutto. W galerii na górze artykułu przedstawiamy dokładną tabelę kwot.

Więcej o: