Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, które nie są uprawnione do świadczeń finansowanych ze środków publicznych lub ich łączna wartość brutto pozostaje na niskim poziomie, mogą ubiegać się o świadczenie uzupełniające. Potocznie często określa się je jako 500 plus dla seniora, gdyż według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej aż 43 procent uprawnionych do wypłaty, to osoby powyżej 75 roku życia.
W zakresie wypłaty świadczeń uzupełniających zaszła istotna zmiana. Chodzi dokładnie o podniesienie progu dochodowego. 500 plus jest pomniejszane zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę, jednak do tej pory maksymalna wysokość świadczeń osoby, która chciała otrzymać świadczenie nie mogła przekroczyć 1772,08 zł brutto. Od 1 marca próg zostanie podniesiony do 1896,13 z. Zmiany te zostały wprowadzone w wyniku ustawy z dnia 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz niektórych innych ustaw.
Jeśli senior nie jest w stanie ze względu na swój zdrowia złożyć wniosku, może poprosić o to osobę najbliższą. Wystarczy zanieść go do najbliższego urzędu lub wysłać poprzez PUE ZUS. Należy jednak pamiętać, że do wniosku musimy dołączyć dodatkowo:
Świadczenia uzupełniające dla seniorów ZUS wypłaci im wraz z emeryturą lub rentą. Te trafiają natomiast na konta aż w sześciu terminach, czyli 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca. W przypadku osób, którym ZUS nie wypłaca żadnych środków, świadczenie zostanie wypłacone w terminie wskazanym w decyzji przyznającej to świadczenie.