Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci 2022 "A co z kobietami, które mając dzieci pracowały?"

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci w 2022 roku przysługuje nie każdej matce. Nazwa programu to mama 4+, ale nie tylko rodzicielka ma prawo do tego świadczenia. Dodatek z tego programu w 2022 roku będzie wyższy niż dotychczas. Wyjaśniamy, jak otrzymać pieniądze.

Macierzyństwo to czasem ogromne poświęcenie. Stając się odpowiedzialnym za małą istotę zdarza się, że rezygnujemy z planów zawodowych, a także przynajmniej na jakiś czas ograniczamy interakcje społeczne. Są tacy rodzice, którzy całkowicie oddają się wychowywaniu dzieci i nie wracają już do pracy. Jeśli pozwala im na to sytuacja, mogą dbać o ognisko domowe i stać się mamą lub tatą na pełen etat. W takim przypadku mogłoby się wydawać, że szansa na godną emeryturę całkowicie przepada. Nic bardziej mylnego. Rząd przyznaje dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci, ale tylko w określonych przypadkach. Wyjaśniamy ile wynosi i jak go otrzymać. W 2022 roku rodziców czeka podwyżka świadczenia. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci, czyli program mama 4+. Dla kogo?

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci, jak nazwa wskazuje — przysługuje emerytom, którzy posiadają potomstwo. Trzeba osiągnąć wiek emerytalny 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Świadczenie jest kierowane głównie do kobiet, ponieważ w przypadku mężczyzn o wiele trudniej jest otrzymać świadczenie. Ojcowie mogą ubiegać się o wypłatę pieniędzy tylko wtedy, kiedy matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała. Zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn trzeba być rodzicem co najmniej czwórki pociech. Dodatkowo trzeba mieszkać w Polsce i co najmniej przez 10 lat mieć tu ośrodek interesów życiowych. Ważne też, aby posiadać obywatelstwo polskie lub jednego z państw członkowskich UE. Nie wszystkim podobają się warunki, które należy spełnić. Internauci komentują:

A kto za to zapłaci? Oczywiście, że pracujący. I tak oto mamusia która urodziła więcej niż 4 dzieci, którymi zazwyczaj i tak się nie zajmuje będzie bimbać.
A co z kobietami które mając dzieci pracowały .nie lepiej aby do emerytury dodać każdej matce jakąś kwotę za urodzenie dziecka np. 50 złoty za każde
A matki pracujące, które mają mniej dzieci to co? Jesteśmy z marginesu?

Ile wynosi dodatek emerytalny po urodzeniu dzieci 2022, czyli mama 4+?

Dodatek emerytalny po urodzeniu dzieci ma być swego rodzaju rekompensatą dla osób, które zrezygnowały ze ścieżki zawodowej na rzecz poświęcenia się rodzinie. Szczególnie w rodzinach wielodzietnych (4+) wychowanie dzieci może być szczególnie absorbujące, dlatego te pieniądze są przeznaczone właśnie im. Dodatek z programu mama 4+ wynosi tyle, co najniższa emerytura. Ponieważ w 2022 roku emerytura wzrosła, dodatek wyniesie 1338,44 zł brutto. 

Jak otrzymać dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci? Matczyna emerytura, a dokumenty

Wniosek o dodatek z programu mama 4+ należy złożyć w ZUS osobiście lub drogą elektroniczną. Wraz z formularzem należy dostarczyć dokumenty:

  • informacje o numerach pesel twoich dzieci
  • akty urodzenia dzieci
  • informacje o twojej sytuacji osobistej lub materialnej
  • inne dokumenty mogące mieć wpływ na decyzje w sprawie
Więcej o: