200 zł do emerytury powinno być przyznawane? "Jak ty spałeś, ja jechałem ratować dobytek i życie ludzkie"

Niektórzy emeryci mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie. Jest to 200 zł wypłacane dożywotnio. Pieniądze te nie będą jednak wypłacane przez ZUS. Jak można się domyśleć, wniosek również trzeba złożyć w innym miejscu. W ostatnim czasie poszerzyło się też grono odbiorów tego świadczenia.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Niejednokrotnie seniorzy przechodzący na emeryturę doznają sporego szoku finansowego. Spowodowane jest to bardzo niskim poziomem emerytur. Według danych z ZUS-u w 2021 roku aż 365 tys. osób pobierało świadczenie emerytalne, w kwocie niższej niż obowiązująca emerytura minimalna Osoby te stanowią 6,1% ogółu emerytów w Polsce. Nie powinno wiec dziwić, że wielu seniorów szuka źródeł, z których mogliby pobierać dodatkowe pieniądze. Jednym z nich może być właśnie 200 zł dla seniora. Jednak grupa jego odbiorów jest dość wąska.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Dorota Gardias Dorota Gardias zachwyca w płaszczu Bonprix! Jest idealny na wiosnę

200 zł do emerytury: kto może otrzymać? Poszerzono listę

Prawo do świadczenia ratowniczego przysługuje strażakom ratownikom z OSP, którzy czynnie uczestniczyli w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych co najmniej raz w roku przez okres minimum 25 lat. W przypadku kobiet jest to 20 lat. Dodatkowo od niedawna o świadczenie to mogą ubiegać się także seniorzy, którzy służyli w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat: ile wynosi?

Strażakowi ratownikowi OSP, GOPR i TOPR przysługuje świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w wysokości 200 zł. Przyznawane jest ono dożywotnio na podstawie art. 16 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych. Co ciekawe świadczenie to będzie corocznie waloryzowane. Pieniądze te wypłaca MSWiA. Wniosek należy złożyć u powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej

14 emerytura 2022 netto: kiedy wypłata świadczeń? Seniorzy mogą otrzymać mniej pieniędzy niż w 2021 14 emerytura 2022: kiedy wypłata świadczeń?

Świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat powinien być wypłacany?

W komentarzach pod naszymi artykułami na ten temat możemy przeczytać takie negatywne reakcje:

Lobuzeria zachęca Polaków do nienawiści. Odbierają podwyższonymi podatkami i kombinują, żeby ludzi oszukać. A komu dają, czy to ich te pieniądze?
Czy tylko emerytom będą non stop słodzić? A rozumiem wyborcy Pisu
Banda złodziei i nygusów. Takim trzeba pomagać, oni wiecznie mają mało, a siły nie mają stać w kolejce po zapomogi.

 Jednak znalazły się też takie odpowiedzi na te komentarze:

Jak ty spokojnie spałeś Ja w 1997 i 2010 pilnowałem wały przeciw powodziowe, nasypałem piasek do kilku tysięcy worków do zabezpieczenia tych wałów. Gdy Ty przewracałeś się na drugi bok w łóżku Ja zrywałem się w nocy i jechałem pomagać ratować dobytek i życie ludzkie, narażając swoje zdrowie, a może i życie i tak to trwało przez 30 lat a Ty teraz masz odwagę obrażać strażaków ochotników powinieneś się wstydzić
Więcej o: