Ulgi dla seniorów 2022: kto skorzysta najwięcej? Dokładnie dwie grupy seniorów

Polski Ład wprowadził w Polsce wiele zmian podatkowych i nie tylko. Podczas jego realizacji nie zapomnieli jednak o najstarszych obywatelach. W ich kieszeniach również mają zostać dodatkowe pieniądze. Wszystko za sprawą ulgi dla pracującego emeryta czy emerytury bez podatku. Wyjaśnimy, na czym one polegają.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W związku z ulgami wprowadzonymi dla seniorów przez Nowy Ład możemy wyodrębnić dwie grupy, które skorzystają najbardziej. Są to seniorzy, którzy postanowili kontynuować pracę zarobkową pomimo możliwości pobierania już emerytury i ci o najniższych dochodach. Istnieje też kilka ulg, z których skorzystać mogą wszyscy bez względu na dochód.

Zobacz wideo PIT ZA 2019. Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

PIT-0, czyli ulga dla pracujących emerytów: kto i ile skorzysta?

Z PIT-0 skorzystają emeryci, którzy postanowili nie korzystać ze świadczenia emerytalnego na rzecz kontynuowania pracy zawodowej. Obejmie ona wszystkich pracujących seniorów, których roczny przychód wynosi do 85 528 zł. Ponadto emeryt taki zapłaci podatek dopiero od kwoty 115 528 zł ze względu na podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł.

Emerytura bez podatku 2022 ma pomóc seniorom o najniższych dochodach

Wraz z nadejściem nowego roku w naszym kraju pojawiła się emerytura bez podatku. Był to skutek zmian wprowadzanych w związku z Nowym Ładem. Obejmuje ona emerytów, których jedynym źródłem utrzymania jest emerytura nieprzekraczająca 2090 zł na rękę, czyli 2,5 tys. zł brutto. Dzieje się tak w związku ze zmianą kwoty wolnej od podatku. Dotychczas wynosiła ona 8 tys. zł, natomiast od 1 stycznia 2022 jest to 30 tys. zł. Każdy emeryt, którego łącznych rocznych dochód z emerytury nie przekroczy tej kwoty, nie musi płacić podatku.

Abonament RTV 2022: liczna grupa seniorów nie musi opłacać go wcale

Aby być zwolnionym z opłat za abonament RTV, ważna jest wysokość emerytury i wiek. Zwolnione są z niej osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez Prezesa GUS. W 2021 roku było to 5681,56 zł brutto. W związku z tym z opłaty zwolniony będzie emeryt otrzymujący świadczenie nie większe niż 2840,78 zł brutto. Ponadto osoby powyżej 75 roku życia, zwolnione są z opłaty tej bez względu na dochody.

Więcej o: