Czternasta emerytura będzie wyższa niż w 2021, ale nie każdy dostanie tyle samo. "Kasa się skończyła?"

To już pewne, że trzynasta i czternasta emerytura będą ponownie wypłacone w 2022 roku. Świadczenie będzie wyższe niż rok temu, ale niektórzy dostaną mniej. Wyjaśniamy, kogo czeka największy zastrzyk gotówki i jakie warunki należy spełnić.

Do niedawna było wiadomo, że w 2022 roku ponownie Rząd wypłaci trzynastą emeryturę. Emeryci otrzymają ponownie jeszcze jedno świadczenie. Tak jak w 2021 roku "czternastka" wpłynie na ich konta i najprawdopodobniej będzie to na tych samych zasadach co w roku ubiegłym. W związku z waloryzacją, która w tym roku jest rekordowa, czternasta emerytura również będzie wyższa. Jest szansa, że dla niektórych seniorów będzie jeszcze wyższa niż 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Schreiber o 13. emeryturze: Gdybyśmy obiecywali coś na grudzień, to byłaby tylko obietnica wyborcza

Dla kogo jest 14 emerytura? W przeciwieństwie do 13 emerytury obowiązują warunki

Trzynasta emerytura będzie wypłacona wszystkim, którzy 31 marca roku, w którym będzie wypłacane to świadczenie, będą uprawnione do emerytury lub renty. Czternastka zaś, wypłacona będzie na nieco innych zasadach. W 2021 roku przysługiwała tylko tym seniorom, których dochody nie przekraczały miesięcznie 2900 zł brutto. Otrzymywały one pełną kwotę, czyli 1066,24 zł netto - tyle ile wynosiła wtedy minimalna emerytura. Jeśli w 2022 roku zasady będą takie same, to próg dochodowy wyniesie 1217,98 zł netto. 

Dla niektórych 14 emerytura będzie niższa. Obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę"

Te osoby, które przekroczą próg dochodowy, nadal mają szansę na otrzymanie "czternastki". Kwota będzie potrącona w myśl zasady "złotówka za złotówkę". Poszkodowane mogą być również te osoby, które dotknęły zmiany podatkowe wprowadzone przez Polski Ład. Ze względu na to, że nie muszą płacić podatku - ich emerytura wzrosła, a więc zbliżyły się, lub przekroczyły próg niezbędny do otrzymania pełnego świadczenia. Od nowego roku kwota wolna od podatku wynosi 30 tys. zł. Zatem nowa ustawa dotknie seniorów, których emerytury są niższe lub równe 2500 zł i zostały zwolnione z podatku. Jeżeli w tym samym czasie na konto seniora wpłyną dwa świadczenia w postaci emerytury podstawowe i trzynastki, kwota ta zostanie przekroczona. Nadwyżka może kosztować ich aż 26 procent. 

Seniorzy nie są zadowoleni z faktu, że czternasta emerytura może być niższa

W internecie aż roi się od komentarzy, w których obywatele krytykują zasady dotyczące przyznawania świadczeń oraz fakt, że niektóre wypłaty będą niższe. Czytamy:

Kasa się skończyła?
To niech więcej seniorów głosuje na „dobrą zmianę". Jak przyjdzie im się płacić za chleb po 10zł to dopiero będzie im jak w raju z tymi 13 i 14.
żadnej łaski nie robią wszystko z podatków które zabierają.

Wypłaty 14 emerytury przewidziano na koniec lata, lub początek jesieni 2022.

Więcej o: