Ulgi dla seniorów 2022: pracujący emeryci zaoszczędzą aż 800 mln złotych? Są warunki

Nowy Ład wpłynął na sytuację finansową wielu seniorów. W związku z rekordową waloryzacją ich emerytury wzrosły. Podwyższyła się także kwota 13 i 14 emerytury. Seniorzy mają szansę na ulgi dla seniora 2022, oraz m.in. PIT-0. Dotyczą one szczególnie pracujących seniorów.

Rok 2022 to bez wątpienia rok dużych zmian dla seniorów. Już w 2021 roku otrzymali dodatkowe świadczenie w postaci 14 emerytury, a dziś wiemy, że w 2022 roku trafi na ich konta ponownie. Zarówno przewidziana "trzynastka" jak i "czternastka" będzie wyższa. Rekordowa waloryzacja na poziomie 7 procent doprowadziła do podwyżek świadczeń. Znacząca okazała się też ustawa o emeryturze bez podatku. Na jakie ulgi mogą liczyć seniorzy w 2022 roku i kto zyska na tym najwięcej?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Ulgi dla seniorów 2022. Ulga dla pracujących seniorów to duża zmiana i duży zysk

Seniorzy, kiedy osiągają wiek emerytalny, mogą zdecydować, czy kontynuują pracę, czy decydują się na pobieranie świadczenia emerytalnego i odpoczynek. Grupa aktywnych zawodowo seniorów może w tym roku liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki. Na stronie gov.pl czytamy, że ci emeryci, którzy rozliczą się na skali podatkowej, skorzystają też z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł.

Seniorzy, którzy wstrzymają się od pobierania świadczeń emerytalnych i pozostaną aktywni zawodowo, otrzymają prawo do zerowego PIT-u. Rząd deklaruje, że takie osoby nie będą płacić podatku od przychodów z pracy na etacie, zleceniu lub działalności gospodarczej – do kwoty 85 528 zł rocznie. To jeszcze nie koniec szczególnych przywilejów. Wszyscy pracujący seniorzy, niepobierający emerytury i rozliczający się według skali podatkowej, będą płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi). Zdaniem Rządu, seniorzy w przyszłym roku mogą zaoszczędzić aż 800 mln złotych

Ulgi dla seniorów 2022: emerytura bez podatku 2022, ale tylko dla najbiedniejszych

Z ulg wprowadzonych przez Polski Ład mogą skorzystać też najbiedniejsi seniorzy, a dokładniej ci, których emerytura nie przekraczała w 2021 roku 2090 zł na rękę. W świetle nowych przepisów, w przypadku świadczeń do 2 500 zł brutto miesięcznie, nie trzeba odprowadzać podatku dochodowego. Niestety, Polacy wielokrotnie przekonali się, że nie ma nic za darmo. Składka zdrowotna wynosi teraz aż 9 procent. 

Ulgi dla seniorów 2022: ulga na leki, ulga na RTV i ulga na PKP. Co jeszcze?

Seniorzy mają szansę otrzymać jeszcze więcej pieniędzy. Przysługuje im tzw. ulga na leki, która jest w rzeczywistości ulgą rehabilitacyjną. Dotyczy ona np. osób, które miesięcznie wydają na leki minimum 100 złotych. Ulga na abonament RTV jest możliwa, ale dla seniorów po 75 roku życia. Ulgi PKP obowiązują tylko na przejazdy do 2 klasy pociągów osobowych, TLK i ekspresowych. Wynoszą 37 proc., jednak występuje ograniczenie ilościowe, bo ów senior może z nich skorzystać tylko dwa razy w roku. Oprócz tego obowiązują m.in. ulgi dla seniorów w kinach. Można składać też wniosek o ulgę na internet i termomodernizacyjną. Lista jest dosyć długa, ale warto ją znać, aby zaoszczędzić.

Więcej o: