Podwójna emerytura przyznana jest aż w 3 sytuacjach. Teraz niektórzy mogą stracić przez nią 5100 zł

Niewiele osób o tym wie, że istnieje w naszym kraju możliwość pobierania podwójnej emerytury. Warto jednak podkreślić, że podwójne świadczenie nie może być przyznane od ZUS-u. Dlatego jego źródła należy szukać w innych instancjach. Możliwości takich jest aż 3.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W naszym kraju istnieje możliwość pobierania dwóch emerytur jednocześnie. Trzeba jednak zadbać o taka możliwość dużo wcześniej. Ponieważ świadczenie to poza tym z ZUS-u powinno być wypracowane też z innego tytułu. Aktualnie sytuacji takich jest aż trzy i skorzystać z nich mogą osoby pracujące w służbach mundurowych, osoby, które pracowały w Polsce i za granicą, a także te, które opłacały składki w ZUS i KRUS.

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Podwójna emerytura z tytułu służby mundurowej

Osoby pracujące w służbach mundurowych, czyli m.in. żołnierze czy policjanci mogą ubiegać się o podwójne świadczenie. Jest to emerytura cywilna, która wypłacana jest z ZUS-u oraz mundurowa z ZER MSWiA. Wszystko to dlatego, że w naszym kraju nie ma możliwości pobierania podwójnego świadczenia z ZUS. W tym wypadku dwa świadczenia wypłacane są z powodu braku możliwości ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Jednak z końcem 2021 decyzją SN żołnierze zawodowi przyjęci do służby przed 1 stycznia 1999 r. mogą pobierać wyłącznie jedno świadczenie.

Dodatkowa emerytura dla Rolników: jeżeli opłacali ZUS i KRUS mogą otrzymać podwójne świadczenie

Kolejna możliwość podwójnej emerytury dotyczy rolników, którzy płacili składki do ZUS-u i KRUS-u. Sytuacja ta dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, które podlegały zarówno ubezpieczeniu rolników przez co najmniej 25 lat, jak i powszechnemu systemowi emerytalnemu. Co ważne w związku z ostatnimi zmianami podatkowymi osoby, które dostają równocześnie emeryturę z ZUS i KRUS powinny złożyć wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek przy emeryturze. Jest to niezbędne, by w rozliczeniu podatku za 2022 rok nie powstała niedopłata podatku w kwocie do 5100 zł.

Żeby tego uniknąć, warto złożyć w jednej instytucji albo ZUS, albo KRUS wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek. Wówczas przy jednej wypłacie nie będzie stosowana ulga.

Mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Podwójna emerytura co miesiąc należy się osobom pracującym za granica i w Polsce

Osoby, które były legalnie zatrudnione poza granicami kraju oraz opłacały tam składki, mogą ubiegać się o emeryturę z tego państwa. Wysokość jak i forma starania się o nią różni się w zależności od kraju, w którym się pracowało. Jedno jest pewne, wymagany będzie wniosek, wiek emerytalny i osiągnięcie wymaganych lat pracy.

Więcej o: