Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W Polsce istnieje kilka programów, z których mogą skorzystać osoby chcące zmniejszyć swoje rachunki za prąd. Nie jest to jedynie dodatek osłonowy. Do dyspozycji jest jeszcze jeden program, który pomóc może długofalowo.
Dodatek osłonowy daje szanse w podreperowaniu domowego budżetu w sytuacji gdy rachunki za prąd coraz bardziej dają się we znaki. Jego wysokość jednak uzależniona jest od dwóch głównych czynników. Mówimy tu o ilości domowników w gospodarstwie domowym i ich dochodach. Maksymalna kwota, jaką można otrzymać to:
Dodatek osłonowy wypłacany będzie w dwóch równych ratach. Jeśli chcieliśmy otrzymać pierwszą ratę jeszcze w tym kwartale, wniosek trzeba było złożyć najpóźniej do 31 stycznia. Należało zrobić to w swojej gminie lub online. Osoby, które nie zrobiły tego w wyżej wspomnianym czasie, otrzymają wypłatę z opóźnieniem. Niestety pieniądze mogą do nich dotrzeć nawet 2 grudnia 2022 roku.
Do długofalowej pomocy z rosnącymi rachunkami za prąd możemy zaliczyć program "Mój Prąd". Niedługo ruszyć ma już 4 edycja tego programu, na którą zarezerwowano budżet o wartości 1 mld zł. Wysokość przyznawanych dotacji będzie zależeć od skali inwestycji np. od tego, czy oprócz paneli fotowoltaicznych zdecydujemy się także na montaż magazynu energii. Jeżeli w naszej inwestycji uwzględnimy tylko zakup paneli PV dotacja wyniesie do 3 tys. zł.