Dopłaty do prądu 2022: skorzystaj z dwóch form pomocy. Możesz liczyć na kwotę od 400 zł do nawet 3 tys

Przez ostatni czas w naszym kraju rachunki za prąd wciąż rosną. Dla wielu osób jest to ciężka sytuacja obciążająca budżet domowy. Możliwe są jednak dopłaty do prądu 2022, z których skorzystać mogą osoby spełniające kryteria.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W Polsce istnieje kilka programów, z których mogą skorzystać osoby chcące zmniejszyć swoje rachunki za prąd. Nie jest to jedynie dodatek osłonowy. Do dyspozycji jest jeszcze jeden program, który pomóc może długofalowo.

Zobacz wideo Hetmański: Polska od lat uprawia tzw. polonizację polityki klimatycznej

Dopłaty do prądu 2022: dodatek osłonowy pomoże w opłacie rosnących rachunków

Dodatek osłonowy daje szanse w podreperowaniu domowego budżetu w sytuacji gdy rachunki za prąd coraz bardziej dają się we znaki. Jego wysokość jednak uzależniona jest od dwóch głównych czynników. Mówimy tu o ilości domowników w gospodarstwie domowym i ich dochodach. Maksymalna kwota, jaką można otrzymać to:

  • 400 zł w skali roku dla gospodarstw jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie
  • 600 zł w skali roku dla gospodarstw od 2 do 3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie
  • 850 zł w skali roku dla gospodarstw od 4 do 5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie
  • 1150 zł w skali roku dla gospodarstw 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie

Dodatek osłonowy: wniosek. Gdzie i kiedy należy go złożyć?

Dodatek osłonowy wypłacany będzie w dwóch równych ratach. Jeśli chcieliśmy otrzymać pierwszą ratę jeszcze w tym kwartale, wniosek trzeba było złożyć najpóźniej do 31 stycznia. Należało zrobić to w swojej gminie lub online. Osoby, które nie zrobiły tego w wyżej wspomnianym czasie, otrzymają wypłatę z opóźnieniem. Niestety pieniądze mogą do nich dotrzeć nawet 2 grudnia 2022 roku.

Długofalowa pomoc, czyli program "Mój Prąd"- na jaką pomoc można liczyć?

Do długofalowej pomocy z rosnącymi rachunkami za prąd możemy zaliczyć program "Mój Prąd". Niedługo ruszyć ma już 4 edycja tego programu, na którą zarezerwowano budżet o wartości 1 mld zł. Wysokość przyznawanych dotacji będzie zależeć od skali inwestycji np. od tego, czy oprócz paneli fotowoltaicznych zdecydujemy się także na montaż magazynu energii. Jeżeli w naszej inwestycji uwzględnimy tylko zakup paneli PV dotacja wyniesie do 3 tys. zł.

Więcej o: