Waloryzacja rent i emerytur 2022. Kto skorzysta? Podwyższone zostaną też inne świadczenia

Waloryzacja rent i emerytur 2022 to bardzo istotna sprawa dla starszych osób w naszym kraju. Nie ważne czy na konta takich osób wpływają zwykłe emerytury, emerytury stażowe, czy może wcześniejsze emerytury dla nauczycieli wszystkie te osoby liczą na podwyższenie swoich świadczeń. Wiemy już, ile wyniosą podwyżki.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Od początku tego roku seniorzy zastanawiają się, ile wyniesie waloryzacja emerytur w tym roku. Wszystko zależy od wskaźnika waloryzacji, a jest on przeważnie publikowany dopiero pod koniec lutego każdego roku. W tym roku jedna emeryci otrzymali wiadomość o wysokości swoich podwyżek szybciej. Wyjaśniamy dlaczego.

Zobacz wideo PiS zaproponuje emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł? Kuczyński: Coś tu nie gra

Rewaloryzacja emerytur, na czym polega? Ma utrzymać wartość świadczeń

Dlaczego co roku dokonywana jest rewaloryzacja emerytur? Dzięki temu zabiegowi wartość pieniężna danego świadczenia ma utrzymać jego realną wartość na niezmienionym poziomie. Chodzi o to, by wysokość emerytury i renty w danym roku uwzględniała, jak w ciągu poprzedniego zmieniły się ceny i wynagrodzenia w danym kraju. Dzięki temu emeryci nie tracą pomimo podwyżek. Waloryzacji podlegają nie tylko emerytury i renty. Objęte nią są także:

  • renty socjalne
  • świadczenia przedemerytalne
  • zasiłki przedemerytalne
  • dodatki i świadczenia pieniężne wypłacane wraz z emeryturą lub rentą
  • okresowe emerytury kapitałowe
  • emerytury pomostowe
  • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne
  • inne świadczenia pieniężne, wypłacane samoistnie

Waloryzacja rent i emerytur 2022: Premier ogłosił wskaźnik waloryzacji

Na konferencji prasowej szef rządu Mateusz Morawiecki ogłosił, że waloryzacja emerytur i ren wyniesie w tym roku 7%. Na Twitterze Kancelarii Premiera można przeczytać też dokładne sumy świadczeń, które będą wypłacane po waloryzacji.

ZUS: waloryzacja emerytur 2021 a 2022 roku

W związku z podanymi przez Kancelarię Premiera informacji wiemy, że minimalna emerytura po waloryzacji w 2022 roku wyniesie 1338,44 zł brutto. W porównaniu do 2021 roku, czyli emerytur, które seniorzy wciąż otrzymują, będzie to różnica 87,56 zł na emeryturze minimalnej. Ponieważ w roku ubiegłym świadczenie to wynosiło 1250,88 zł.

Więcej o: