Kiedy 13 emerytura 2022? ZUS podał datę wypłat i kwotę świadczenia. Są dwa różne terminy

Trzynasta emerytura 2022 zostanie wypłacona w przeciągu najbliższych miesięcy. Na jaką kwotę po marcowej waloryzacji świadczeń mogą liczyć seniorzy oraz kiedy na konto wpłyną pieniądze?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emeryci i renciści nie muszą składać dodatkowych wniosków, żeby otrzymać 13 emeryturę. Świadczenie to przyznawane i wypłacane jest automatycznie. Kwota, którą w tym roku otrzymają seniorzy wpłynie już po zastosowaniu marcowej waloryzacji. Kiedy i kto może spodziewać się tzw. "trzynastki"?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Kto otrzyma 13 świadczenie emerytalne? 

Trzynasta emerytura niezależnie od wysokości pobieranej emerytury czy renty przysługuje wszystkim.  Zgodnie z przepisami 13 emerytura przysługuje osobom, które do 31 marca mają prawo do:

  • emerytury,
  • renty,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia przedemerytalnego,
  • zasiłku przedemerytalnego,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.

13. emerytura (brutto i netto) - ile wyniesie dla emerytów i rencistów?

W 2022 roku kwota trzynastej emerytury brutto wyniesie 1 338,44 zł. Na rękę, czyli netto będzie to 1 217,98 zł. W poprzednim roku było to 1250,88 zł brutto. Została zastosowana 7% waloryzacja, która miała miejsce w marcu tego roku. 

13 emerytura 2022: kiedy wypłata? Jest stanowisko ZUS

Decyzje o przyznaniu wypłat trzynastych emerytur zostaną podjęte w kwietniu. Wraz z nimi zostanie również podana kwota "trzynastki" po marcowej waloryzacji. W tym samym miesiącu świadczenie trafi na konta seniorów wraz z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi. Jeśli termin wypłaty wypada w dzień wolny od pracy, to pieniądze zostaną wysłane dwa dni wcześniej. Daty, w których ZUS wypłaca świadczenie to: 5,6,10,15,20 oraz 25 każdego miesiąca. 

Dopiero w maju pieniędzy na koncie z tytułu 13 emerytury mogą spodziewać się osoby pobierające świadczenie przedemerytalne oraz zasiłek przedemerytalny.

Wszystkie informacje można znaleźć na koncie PUE ZUS.

Więcej o: