500 plus dla seniora. Nowe limity to większa ilość świadczeniobiorców. "Biorą ci, którzy nie powinni"

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji potocznie określane jako 500 plus dla seniora od 1 marca trafi do większej ilości świadczeniobiorców. Jest to efekt wprowadzenia nowego progu uprawniającego do otrzymania wypłaty, z czego nie wszyscy są zadowoleni.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Osoby, które ukończyły 18 lat i spełniają odpowiednie warunki tzn. nie przekraczają wskazanego przez ZUS progu dochodowego oraz są niezdolne do samodzielnej egzystencji, mogą ubiegać się o świadczenie uzupełniające. Jako że głównymi jego odbiorcami są osoby powyżej 75 roku życia, często określa się je jako 500 plus dla seniora. Nie wszyscy jednak są zadowoleni ze warunków uprawniających do wypłaty pieniędzy. 

Więcej emerytów ma szansę na 500 plus 2022. W limitach zaszły zmiany

Dotychczas o świadczenie mogły się ubiegać osoby, które poza niezdolnością do samodzielnej egzystencji nie miały prawa do świadczenia finansowanego ze środków publicznych lub ich łączna wysokość nie przekraczała maksymalnie 1772,08 zł brutto. Nie otrzymywały one jednak pełnej kwoty 500 zł. Jeśli ich dochody przekraczały 1272,08 zł, wysokość świadczenia była pomniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Od 1 marca 2022 maksymalny próg zostanie podniesiony do 1896,13 zł.

Czy trzeba złożyć nowy wniosek o 500 plus dla seniora? 

Wprowadzenie nowych limitów nie oznacza dla osób, które obecnie pobierają świadczenie konieczności złożenia nowego wniosku. Taki obowiązek mają jedynie osoby, u których upłynął okres, na który została orzeczona niezdolność do samodzielnej egzystencji bądź w sytuacji, gdy nowy próg pozwali na uzyskanie świadczenia uzupełniającego. 

Zdania na temat zasad wypłacania 500 plus dla emeryta są podzielone

W wielu komentarzach pojawiają się opinie, że zasady przyznawania są krzywdzące dla części seniorów i nie tylko: 

Po 2 zawałach nie nadaje się do pracy, ale do samodzielnej egzystencji tak. Jak ma wyglądać ta egzystencja bez dochodu?
Moja mama ciężko całe życie pracowała. Jest bardzo chora. Ale ma wyższą emeryturę. I za to zostanie ukarana
Biorą ci, którzy nie powinni
Mam tatę po 80 i starałam się dla niego o 500+ bez mojej i mamy pomocy nie funkcjonuje. Może fizycznie tak, ale umysł już nie ten chorób pełno, a ZUS stwierdził, że mu się nie należy, bo sam chodzi do toalety śmiech na sali. Trzeba sr... pod siebie, żeby dostać
Więcej o: